Tänään tulee kuluneeksi tasan vuosi 24-vuotiaan postijakajan murhasta. Mitä marraskuisena yönä tapahtui ja miksi rikos on edelleen selvittämättä?
On marraskuinen aamuyö Länsi-Vantaalla Myyrmäessä vuonna 2022. Pihavalot valaisevat vaaleaa kerrostaloa ja parkkipaikkaa. Myyrmäentie 6:ssa sijaitseva kerrostalo on 24-vuotiaalle postinjakajanaiselle tuttu, onhan hän jakanut sinne sanomalehtiä monet kerrat.
Tällä kertaa työpäivä jäi kuitenkin hänen viimeisekseen.
Postinjakokierros D-rapussa on juuri päättynyt ja nainen astuu ulos pihalle.
Samalla hetkellä hänen kimppuunsa hyökkää tummiin pukeutunut henkilö silmitöntä väkivaltaa käyttäen. Kello näyttää puolta neljää.
Tekijä pakeni pimeään yöhön
Teko keskeytyi, kun läheiselle roskakatokselle tuli ihminen.
Silminnäkijähavaintojen ja poliisin arvion mukaan teko voidaan rajata hyvin tarkasti 3.30-3.38 väliselle ajalle. Tapauksella on kaksi todistajaa, joista toinen soitti hätäkeskukseen kello 3.32.
Vaikka ensimmäinen poliisipartio on paikalle hyvin pian hätäkeskukseen tulleen puhelun jälkeen ehti murhaaja paeta paikalta ja kadota yöhön. Hänen henkilöllisyyttään ei tiedetä vieläkään. Varmaa on vain se, että tekijä pakenee juosten Louhelan aseman suuntaan.
Erittäin vakavat vammat saanut postinjakaja kuoli seuraavana päivänä sairaalassa.
Ensimmäinen epäilty vangitaan
Alkuun tutkinta eteni vauhdilla, ja pian poliisilla olikin tiedossaan epäilty. 23-vuotias sähköalan opiskelija vangittiin todennäköisin syin murhasta epäiltynä.
Nuoresta iästään huolimatta miehelle oli kertynyt jo varsin mittava rikosrekisteri. Lyhyen tutkintavankeuden jälkeen mies kuitenkin vapautettiin.
Valvontakamerat ovat olleet jutun tutkinnassa keskeisessä roolissa. Niiden avulla pystyttiin toteamaan, että 23-vuotias mies oli täsmälleen henkirikoksen aikaan toisaalla, eikä siten voinut olla paikalla, kun postinkantaja pahoinpideltiin kuoliaaksi.
