Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pörssit reagoivat Ranskan vasemmiston yllätysvoittoon: "Tuossahan ei ollut kuin huonoja vaihtoehtoja"

1:55Euroopan pörssit ovat reagoineet maltillisesti Ranskan eiliseen vaalitulokseenEuroopan pörssit ovat reagoineet maltillisesti Ranskan eiliseen vaalitulokseen.
Julkaistu 08.07.2024 19:08
Toimittajan kuva

Joonas Turunen

joonas.turunen@mtv.fi

Euroopan pörssit ovat reagoineet maltillisesti Ranskan eiliseen vaalitulokseen. Analyytikkojen mukaan vaalit voittaneella vasemmistolla on kuitenkin talouslinjauksia, joiden toteutuminen voisi horjuttaa julkisen talouden kestävyyttä koko Euroopassa.

Vasemmiston yllätysvoitto näytti vielä aamulla kääntäneen Euroopan pörssit laskuun, mutta liike tasaantui nousuksi alkuiltaan mennessä.

– Tuossahan ei ollut kuin huonoja vaihtoehtoja, mutta kaikkein pahin vältettiin, sanoo pääanalyytikko Antti Saari OP:sta.

Markkinoita on rauhoittanut etenkin se, ettei mikään puolue saanut parlamenttivaaleissa enemmistöä. Toisaalta vaalit voittaneella vasemmistolla on radikaaleja tavoitteita, kuten eläkeiän laskeminen ja julkisten menojen kasvattaminen.

– Tällä olisi luultavasti koko EU:n laajuisia vaikutuksia, koska EU:ssa on koitettu saada budjettikuria maiden toimintaan. Jos yksi suurimmista maista alkaisi tässä itse lipsumaan, niin olisihan se merkki myös muille, Saari toteaa.

Danske Bankin senioristrategi Kaisa Kivipellon mukaan on tavallista, että pörssit reagoivat yllättävään vaalitulokseen. Ranskan vaalien tapauksessa erilaisia vaihtoehtoja oli kuitenkin jo hinnoiteltu markkinoilla, ja kurssit lähtivät melko nopeasti uudelleen nousuun.

Syksyllä huomio kiinnittyy Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin.

– Markkinat hinnoittelevat tällä hetkellä Trumpin todennäköisempää valintaa, mutta oikeastaan osakemarkkina on hyvin rauhallinen, enemmän keskitytään näihin talouden lukuihin ja tulevaan tuloskauteen. Varmasti sitten lähempänä vaaleja voidaan nähdä enemmän heiluntaa, Kivipelto toteaa. 

Lue lisää aiheesta: Ranskan vaalitulos yllätti tutkijatkin – vasemmistoblokilla on kuitenkin edessään suuri ongelma

Kommentti: Macron halusi selkeyttää tilannetta, mutta nyt se on entistäkin sekavampi

Lisää aiheesta:

USA:n vaalit johtavat riskialttiiseen kauppapäivään osakemarkkinoilla – heilunta voi olla suurtaBidenin luopumisesta syntynyt alkuhermoilu väistyi – Wall Street ja Euroopan pörssit nousivatYhdysvaltain välivaalit eivät onnistuneet hetkauttamaan markkinoita, vaikka potentiaalia oli – "Kuin sokerihumala, joka haihtuu nopeasti"OP:n pääekonomisti: Ranskan vaalien tuoma jännite säilyy viime metreille saakkaOP:n pääekonomisti: Hollannin vaalitulos odotettua selkeämpi, lievittää epävarmuutta Asiantuntijoiden analyysit ensi vuodesta: Pörssinäkymiä leimaa poliittinen epävarmuus – miten varautua riskiin?
RanskaTalousPörssi

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 31.10.20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • 31.10.13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • 30.10.16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen