Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraati: Käännytyslaki vaakalaudalla eduskunnassa – "Huima jännitysnäytelmä"

12:14Pöllöraati - eduskunnassa kädenväännön kesäkisatKatso videolta, miten Pöllöraati arvioi käännytyslain läpimenon mahdollisuuksia eduskunnassa.MTV/AOP
Julkaistu 05.07.2024 13:03
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Pöllöraati arvioi niin sanotun Itärajan käännytyslain mahdollisuuksia tulla hyväksytyksi eduskunnassa.  Panelisteina toimivat tällä kertaa eri puolueiden äänenkannattajat. 

Käännytyslaista on väännetty eduskunnassa jo pitkään, eikä sen läpimeno ole edelleenkään varmaa. Laki vaatii läpi mennäkseen viiden kuudesosan enemmistön eduskunnassa. Perustuslakivaliokunta käsittelee lakia tänään toistamiseen. 

Valiokunta antoi käännytyslaista lausuntonsa jo kertaalleen, mutta SDP:n vaatimuksesta lakiin tehtyjä muutoksia arvioidaan nyt uudelleen.

– Tilannetta pidetään aika tiukkana sekä SDP:ssä että hallituksessa, sanoo Kokoomuksen ylläpitämien Verkkouutisten ja Nykypäivän päätoimittaja Kasperi Summanen. 

Osa SDP:n kansanedustajista on kertonut edelleen vastustavansa lakia muutoksista huolimatta. Lisäksi lakia vastustavat ainakin vihreiden ja vasemmistoliiton kansanedustajat. 

– SDP:n johto on ilmeisesti sitä mieltä, että laki voidaan hyväksyä, mutta sitten siellä on pieni sisäinen oppositio, Summanen sanoo. 

SDP ja RKP päättävät vasta ensi viikolla, tukevatko niin sanottua itärajan käännytyslakia.

Lue myös: MTV:n tiedot: SDP ja RKP päättävät kantansa käännytyslakiin vasta ensi viikolla

"Lakia lähestytään eri näkökulmista"

Perussuomalaisten ylläpitämän Suomen Uutisten päätoimittajan Matias Turkkilan mukaan eri ryhmät katsovat lakiehdotusta eri lähtökohdista. 

– Tilanne näyttäytyy joko ihmisoikeuskysymyksenä, sotatoimen torjumiskysymyksenä tai yhteiskuntarauhan kysymyksenä. Kyllähän tässä aika huima jännitysnäytelmä on käynnissä, Turkkila sanoo.

SDP:n ylläpitämän Demokraatin päätoimittaja Petri Korhonen piti lain menemistä lähes varmana muutama viikko sitten. Enää hän ei ole yhtä varma. 

– Olen muuttanut kantaani, sillä läpimeno on todella muutamasta ihmisestä kiinni, Korhonen sanoo. 

Lue myös: Lindtman: Kaikki ehtomme on täytetty – käännytyslaki palaamassa perustuslakivaliokuntaan

Lain pitää toimia myös käytännössä

Korhosen mukaan laissa ei ole niinkään kysymys oikeisto-vasemmisto-vastakkainasettelusta vaan sen juridisesta kestävyydestä tarkastelun alla. 

– On paljon lainoppineita, jotka ovat sitä mieltä, että lain pitää kestää merivettä kaikissa tilanteissa. Oikeusvaltioon sitoutuneet katsovat, että lait pitäisi valmistella paremmin, Korhonen sanoo. 

Korhonen uskoo, että eduskunnassa on yhteisymmärrys siitä, että läpi mennessään lain pitää kestää tarkastelu ja kaikki mahdolliset tavat, joilla sitä mahdollisesti käytetään. 

Kasperi Summanen huomauttaa, että useiden turvallisuusalan asiantuntijoiden mukaan lain pitää olla sellainen, että sillä todella pystytään estämään masinoitu maahantulo. 

– Tässähän on se riski olemassa, että laki vesitetään rakenteellisesti sellaiseksi, että se ei enää täytäkään tarkoitustaan. On turhaa säätää tällainen laki, jos se ei sitten toimikaan, Summanen sanoo.

Turkkilan mukaan keskeistä on, että Venäjän järjestämä välineellistetty maahantulo saadaan estettyä. 

– Tavalla tai toisella meidän pitäisi päästä siihen tilanteeseen, että suomalaiset eivät joudu ottamaan hybridivaikuttamisen iskua vastaan, sanoo Turkkila. 

Lue myös: Perustuslakivaliokunta kokoontui arvioimaan käännytyslakiin tehtyjä viilauksia

Lisää aiheesta:

Pöllöraati arvioi: Näin "käännytyslaille" käyPurra jyrähtää käännytyslaista: "Kumpi on tärkeämpi?"Onko kansallinen turvallisuus RKP:lle omantunnon asia, kysyy PöllöraatiRKP:n Andersson ei aio vaatia ryhmäkuria käännytyslakia koskevassa äänestyksessäSDP:n Kiljunen MTV:lle: Nyt valmisteltu käännytyslaki saattaa kaatuaVoidaanko Suomen raja sulkea turvapaikanhakijoiden hallitsemattomalta maahantulolta vai ei – hallintovaliokunta käy viime hetken kiistaa lakimuutoksesta
PolitiikkaItärajaRajavalvontaLait ja lainsäädäntöPerustuslakiKotimaaEduskunta

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen19:23
    Yhdysvallat

    MTV Texasissa: Demokraatit virittelevät vastaiskua Trumpille, mutta äänestys-apatia vaivaa

  • Eilen17:48
    Petteri Orpo

    Orpo päivittelee Ylellä perussuomalaisten silmienvenyttelyä: "Lapsellista"

  • Eilen16:51
    Rasismi

    Nasima Razmyar tykittää syytöksiä Orpon hallitukselle: "Pelkkä irvikuva"

  • Eilen10:57
    Rasismi

    Purra kiersi kysymyksen silmienvääntelystä, Keskisarja puhui "kaukoitäläisistä vinosilmistä"

  • Eilen09:42
    Rasismi

    Aasialaistaustainen PS-nuorten puheenjohtaja tyrmää puoluetoveriensa kuvat: "Joskus on hyvä olla vain hiljaa"