Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Politiikan tutkija Ylelle: Lindtman voi joutua jopa eroamaan

Turun yliopiston politiikan tutkija Erkka Railo (vas.) piti Ylen aamu-tv:n haastattelussa Antti Lindtmanin toimintaa arveluttavana, sillä Suomen laissa on vahva suoja kansanedustajien oikeuteen puhua vapaasti.
Turun yliopiston politiikan tutkija Erkka Railo (vas.) piti Ylen aamu-tv:n haastattelussa Antti Lindtmanin toimintaa arveluttavana, sillä Suomen laissa on vahva suoja kansanedustajien oikeuteen puhua vapaasti. Lehtikuva
Julkaistu 28.10.2016 08:52

MTV UUTISET

Antti Lindtman voi joutua jopa jättämään tehtävänsä SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajana, arvioi politiikan tutkija Erkka Railo  Ylellä.

Helsingin Sanomat kertoi eilen, että Lindtman on laatinut eduskunnan puhemiehille listoja SDP:n edustajista, joille voi eduskunnassa antaa puheenvuoroja. Ylelle Lindtman kiistää rajoittaneensa ryhmänsä kansanedustajien puheoikeutta.

– Asiassa on ollut kyse puhemiehistön informoimisesta, että kukin edustaja, joka tuntee käsiteltävän asian ja istuu asian päällä, että puhemiehistöllä on tästä tieto käytettävissä, Lindtman selventää Ylelle.

Turun yliopiston politiikan tutkija Erkka Railo piti Ylen aamu-tv:n haastattelussa Lindtmanin toimintaa arveluttavana, sillä Suomen laissa on vahva suoja kansanedustajien oikeuteen puhua vapaasti. Railon mukaan tällaisten listojen laatiminen on hyvin poikkeuksellista.

Railon mukaan eduskuntaryhmän puheenjohtajan on nautittava kansanedustajien luottamusta. Lindtmanin kohtalo on demariedustajien käsissä, mutta Railo pitää Ylen haastattelussa täysin mahdollisena, että Lindtman joutuu luopumaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan tehtävästä. 

1:43Lindtman avaa salalistojen taustaa:"Otan vastuun virheestä"


Lisää aiheesta:

Heinäluoma MTV:lle: Puheenjohtajakisaa ei kannata käydä pelkän kisan takiaDemarilähde Lindtmanin puhujasuositteluista: "Lista oli suosikkilista"Video: Kuinka Lindtmanin käy? SDP pitää infon, paikalla myös puheenjohtaja RinneProfessori Lindtmanista: Käsittämätöntä, miksi nuori mies sortuu tällaiseen vanhanaikaiseen käskytykseenPuhemies Lohela Lindtmanin tapauksesta: Kaikki listat menneet suoraan roskiinHS: SDP:n Lindtman toimittanut puhemiehille listoja sallituista puhujista – "Ihan uskomatonta"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:08
    Alexander Stubb

    Stubb ja Innes-Stubb vierailevat navetassa

  • 13:12
    Kevennykset

    Aikuiset, ottakaa mallia! Lasten trampoliinivoimistelussa riittää vauhtia

  • 11:57
    Georgia

    Elina Valtonen sivaltaa Georgian pääministeriä

  • 11:18
    Finnair

    Finnairin penkkikaaos jatkuu vielä päiviä

  • 09:50
    Armeija

    Meri Louhisola aloitti armeijauransa kuvaajien piirittämänä – näin insinöörimajuri muistelee inttivuosiaan 30 vuotta sitten