Unkarin presidentti Katalin Novak on käyttänyt veto-oikeuttaan estääkseen lain, jonka on tulkittu syrjivän seksuaalivähemmistöjä. Asiasta uutisoi Politico-lehti.
Novak myös kehotti parlamenttia poistamaan lakiehdotuksesta kiistanalaisen kohdan, joka tekisi lailliseksi ilmoittaa tietyistä samaa sukupuolta olevista pariskunnista nimettömästi hallitukselle.
Unkarin pääministeri Viktor Orban on rajoittanut seksuaalivähemmistöjen oikeuksia jo tätä ennen. Unkarin lait kieltävät nykyisin samaa sukupuolta olevien avioliitot. Samaa sukupuolta olevilta pareilta on kielletty maassa myös adoptiot.
Lait säätävä parlamentti voi vielä ohittaa Novakin veto-oikeuden ja saada kiistanalaisen lain hyväksytyksi, Bloomberg raportoi. Joka tapauksessa Novakin päätös veto-oikeuden käytöstä on harvinainen moite Unkarin johdon sisällä pääministeri Orbanille.