Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisille useita ilmoituksia klovneista eri puolilta maata – "Ei naurata vieläkään"

Lehtikuva
Julkaistu 20.10.2016 23:06

MTV UUTISET – STT

Klovneiksi pukeutuneita ihmisiä nähtiin useilla paikkakunnilla torstai-iltana, Helsingin poliisi kertoo Twitterissä.

"Ei vakavia, mutta ei naurata vieläkään", poliisi twiittasi.

Komisario Teemu Lappalaisen mukaan iltaseitsemän ja -kymmenen välillä Helsingin poliisin tietoon on tullut ainakin kymmenkunta klovnihavaintoa eri puolilta maata.

Pääkaupunkiseudulla pellejä on nähty ainakin Helsingissä, Vantaalla, Espoossa ja Nurmijärvellä.

Lisäksi pelleiksi naamioituneita on havaittu esimerkiksi Kotkassa, Raumalla, Porissa, Riihimäellä, Savonlinnassa ja Kuopiossa.

– Näissä on selkeästi sekä nuorison ja lasten kolttosia ja päähänpistoja, mutta varmasti saattaa olla myös ihan aikaihmisiä, Lappalainen kertoo STT:lle.

Lappalaisen mukaan vakavilta tilanteilta on tänä iltana vältytty eikä uhkauksia, joissa olisi käytettyä kättä pidempää, ole tullut poliisin tietoon.

Komisario toteaa, että jos naamioitumiseen yhdistyy uhkaavaa käytöstä sivullisia kohtaan, tilanteessa ollaan hyvin helposti rikoksen tunnusmerkistön puolella.

Lisää aiheesta:

Alkaako pellepainajainen jälleen? Järvenpäässä havaittu jälleen pelottelijoita – Poliisi: ”Ilmiö saattaa nostaa taas päätään”Klovnit saivat Pohjanmaan viikossa sekaisin – noin 30 ilmoitusta poliisille, kaksi poikaa otettu kiinniKartta: Pellehavaintoja yli 20 paikkakunnalla – uhkailua ja aseita vain osassa tapauksistaPoliisi: Tuusulan uhkailijaklovnit kantoivat vasaraa ja naulapyssyäPoliisilta uutta tietoa: Valkoinen pakettiauto ei liity Tuusulan klovnitapaukseenKlovnikauhu kasvaa – Poliisihallitus rauhoittelee pellepaniikkia
Kauhuklovni-ilmiöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kauhuklovni-ilmiö
  • 22.09.202118:59
    Mitä ihmettä?

    Koulu tilasi söpöjä hahmoja mainostamaan tuntejaan – karmeat asut aiheuttivatkin paniikkia: "Jokaisen vanhemman pahin painajainen"

  • 07.12.201822:33
    Ruotsi

    Ruotsissa etsitään pelleä, joka pelotteli lasta terävällä esineellä – poliisi huolestunut "tappajaklovni-ilmiön" paluusta

  • 04.11.201618:02
    Kotimaa

    Pikkulapsia pellenaamareissa säikytelleet nuoret saatu kiinni – kävivät pyytämässä lapsilta anteeksi

  • 04.11.201615:12
    Rikos

    Iltapäiväkerhon henkilökunta rauhoittelee pellehysteriaa: "Lähinnä oli pienemmille pelästys"

  • 04.11.201611:56
    Rikos

    IS: Pellejoukko pelotteli iltapäiväkerhossa, yrittivät päästä sisään päiväkotiin