Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin poliisin lakko vaikuttaa

Valtiosektorin tiistaina alkava lakko on historiallinen työtaistelu, sillä poliisit ovat olleet lakossa viimeksi vuonna 1976. Kuvituskuva.
Valtiosektorin tiistaina alkava lakko on historiallinen työtaistelu, sillä poliisit ovat olleet lakossa viimeksi vuonna 1976. Kuvituskuva.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 14.04.2025 13:40(Päivitetty 14.04.2025 19:35)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

STT

Poliisi ja henkilöstöjärjestöt ovat päässeet sopuun poliisia koskevan lakon aikaisen suojelutyön rajauksista. Lakko vaikuttaa kuitenkin merkittävästi Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen työhön.

Valtion työntekijöitä edustavien liittojen ensimmäinen lakko alkaa huomenna tiistaina. 

Kaksipäiväinen lakko koskee poliisilaitosten puolella Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen toimipisteitä.

Poliisihallitus ja Länsi-Uudenmaan poliisilaitos ovat neuvotelleet henkilöstöjärjestöjen kanssa mahdollisen lakon aikaisen suojelutyön sisällöstä.

− Vaikka ilmoitettu lakko kestää vain kaksi päivää, poliisissa on tehtäviä, joista pitää huolehtia joka päivä ihmisten hengen ja terveyden suojaamiseksi. Poliisi huolehtii omalta osaltaan tästä tehtävästä myös lakon aikana, hallintojohtaja Kati Korpi kertoo tiedotteessa.

Kyseessä on historiallinen työtaistelu, sillä poliisit ovat olleet lakossa viimeksi vuonna 1976.

Poliisi ei ole ollut osapuolena virkaehtosopimusta koskevissa neuvotteluissa. 

Lue myös: Poliisien lakko toteutuu

Näin lakko vaikuttaa 

Lakko vaikuttaa poliisin tiedotteen mukaan Länsi-Uudenmaan poliisipalveluihin merkittävästi tiistaina ja keskiviikkona. 

Henkeä tai terveyttä vaarantavat tehtävät hoidetaan

Suojelutyön piirissä työskentelevät poliisipartiot hoitavat lakon aikana ne kiireelliset tehtävät, jotka ovat välttämättömiä hengen tai terveyden vaarantumisen ehkäisemiseksi tai sellaisen omaisuuden, joka työtaistelun johdosta erityisesti vaarantuu, suojelemiseksi.

Länsi-Uudenmaan poliisilaitosta lähellä olevat muut poliisilaitokset voivat tukea Länsi-Uudenmaan partioita vain sellaisissa tehtävissä, jotka kuuluvat suojelutyön piiriin. 

Kansalaiset voivat henkeä ja terveyttä uhkaavissa tilanteissa myös lakon aikana soittaa hätänumeroon 112. 

Myös rikostutkinnassa hoidetaan välttämättömät henkeen ja terveyteen kohdistuneiden rikosten ensitoimet ja tutkinta.

Länsi-Uudenmaan poliisiasemat kiinni 

Espoon pääpoliisiasema, Kirkkonummen poliisiasema, Lohjan poliisiasema ja Raaseporin poliisiasema ovat kaikki kiinni asiakkailta lakkopäivinä. 

Poliisiasemilla työskentelee pääasiassa suojelutyön piiriin kuuluvia tehtäviä hoitavia ihmisiä. 

Tämä tarkoittaa sitä, että:

  • Länsi-Uudenmaan poliisin rikosilmoitusten vastaanotto on kiinni kaikilla poliisiasemilla. Rikosilmoituksen voi tehdä lakon aikana sähköisesti tai minkä tahansa muun poliisilaitoksen poliisiasemilla niiden palveluaikojen mukaisesti. 
  • Länsi-Uudenmaan poliisin lupapalvelut ovat lakkopäivinä kiinni kaikilla Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen poliisiasemilla. Poliisi ei voi lakon vuoksi palvella asiakkaita, jotka ovat varanneet ajan passin, henkilökortin, aseluvan tai yksityisen turvallisuusalan luvan hakemiseksi tiistaille 15.4. tai keskiviikolle 16.4. Samoin poliisi ei voi ottaa vastaan asiakkaita, jotka ovat varanneet ajan aseen esitykseen lakkopäiville. Ajan peruuntumisesta lakon vuoksi ei voida lähettää asiakkaalle erillistä viestiä. Asiakkaan, jonka varattu aika peruuntuu lakon vuoksi, tulee itse varata uusi aika poliisin sähköisessä palvelussa. Vuoronumeroasiakkaita poliisi palvelee seuraavan kerran torstaina 17.4. normaalien asemakohtaisten palveluaikojen mukaisesti. Kiireellisissä lupa-asioissa muiden poliisilaitosten poliisiasemat palvelevat asiakkaita myös lakon aikana niiden palveluaikojen mukaisesti.
  • Länsi-Uudenmaan poliisin löytötavarapisteet ovat lakkopäivinä kiinni kaikilla poliisiasemilla. Löytötavarapisteet palvelevat lakon jälkeen normaalisti asemakohtaisten aukiolojen mukaisesti.
  • Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen poliisiasemilla ei voida lakkopäivinä ottaa vastaan turvapaikka- tai tilapäisen suojelun hakemuksia. Hakemuksia voi jättää minkä tahansa muun poliisilaitoksen poliisiasemilla.

Poliisin sähköinen asiointi on normaalisti asiakkaiden käytettävissä lakon aikana. 

Pääsiäinen sulkee asiakaspalvelupisteet

Länsi-Uudenmaan poliisi palvelee asiakkaita lakon jälkeisenä torstaina 17. huhtikuuta normaalien asemakohtaisten aukiolojen mukaisesti.

Perjantaina 18.4. ja maanantaina 21.4. kaikkien poliisilaitosten asiakaspalvelupisteet ovat suljettuna pääsiäisen vuoksi. 

Sähköiset palvelut toimivat normaalisti myös pääsiäisen aikaan.

Lähde: Poliisi.

Juttua päivitetty 14.4.2025 kello 15.01. Juttuun lisätty tietoa mahdolisen lakon vaikutuksista Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen työhön. Kello 19.34 päivitetty juttuun aikamuodot ja tieto siitä, että lakko toteutuu.

Lisää aiheesta:

Poliisin uusi lakko uhkaa tiistaina, suojelutyöstä sovittuPoliisiasemalle tasainen jono kolkuttelijoita Espoossa – näin poliisin lakko on vaikuttanutHistoriallinen poliisilakko käynnissä – mitä tehdä, jos tarvitsee poliisia?Poliisit ja vanginvartijat aloittivat lakonPoliisien historiallinen lakko toteutuuLentoliikenne, päiväkodit, kaupat, kierrätys – kooste lakkojen vaikutuksesta päivä päivältä
TyötaistelutPoliisiLakotTyömarkkinatVankilaAmmattiliitotTyönantajajärjestötTalousRahaPolitiikkaYhteiskuntaPoliisihallitus

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua