Itä-Uudenmaan poliisi ja Espoon poliisilaitos ovat tiedottaneet lyhyesti presidentin virka-asunnolla ja Poliisihallituksen tiloissa tapahtuneista kuolemantapauksista.
MTV:n tietojen mukaan kaksi poliisimiestä teki itsemurhan korkean turvatason työpaikallaan lyhyessä ajassa. Kumpikin surmasi itsensä ampumalla.
Ensimmäinen itsemurhista tapahtui marraskuussa presidentti Alexander Stubbin virka-asunnolla Helsingin Munkkiniemessä.
Stubb oli MTV:n tietojen mukaan tuolloin perheineen kotona viettämässä viikonloppua.
Toinen virkapaikalla tehty itsemurha tapahtui tämän viikon alussa.
Korkea-arvoinen poliisimies ampui itsensä virka-aseella työpaikallaan Poliisihallituksessa aamulla.
Poliisi tiedottaa niukasti
Itä-Uudenmaan poliisi kertoo tiedotteessaan tänään perjantaina, että sillä oli sunnuntaiaamuna 3. marraskuuta kuolemansyyhyn liittyvä tehtävä Helsingin Munkkiniemessä.
Koska tapaukseen liittyvä ihminen työskentelee Helsingin poliisilaitoksen palveluksessa, asian tutkintavastuu on Itä-Uudenmaan poliisilla.
Tapaus ei poliisin mukaan liity kyseisen ihmisen työtehtäviin Helsingin poliisilaitoksessa eikä siihen liity rikosta. Koska kyse on kuolemansyyn selvittämisestä, poliisi ei tiedota asiasta enempää
Länsi-Uudenmaan poliisi taas kertoo tutkivansa kuolemansyyn tutkintana tapausta, jossa poliisissa työskennellyt ihminen menehtyi Poliisihallituksen tiloissa Espoossa tämän viikon tiistaina, eli 4. helmikuuta.
Tieto tapahtuneesta tuli poliisille noin kello 7.30 aamulla.
− Kuolemaan johtanut tilanne on ensitietojemme mukaan tapahtunut jo tätä aiemmin, tutkintaa johtava rikoskomisario Jyrki Kallio kertoo tiedotteessa.
Länsi-Uudenmaan poliisikaan ei tiedota tapahtuneesta yksityiskohtaisemmin.
Tasavallan presidentin turvallisuusvartiosto on Helsingin poliisilaitoksen palveluksessa. Helsingin poliisilaitos vastaa henkilöstöään koskevasta viestinnästä.
Apua itsetuhoisuuteen on saatavilla
Suurin osa itsetuhoisista henkilöistä kertoi tai vihjaili itsemurha-ajatuksistaan ennen itsemurhaa. Ne on syytä ottaa vakavasti, sillä oikealla hetkellä tarjottu henkinen tuki voi estää itsemurhan.

