Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi: Mieskaksikko myönsi iskun Stubbin kotiin – ikkunoita ammuttiin ilmakiväärillä

Julkaistu 20.08.2015 16:46

MTV UUTISET

Mieskaksikko on myöntänyt ilkivaltaiskun valtiovarainministeri Alexander Stubbin (kok.) kotiin maanantain ja tiistain välisenä yönä, kertoo poliisi.   

Poliisin mukaan tutkinnassa on selvinnyt, että Stubbin kodin ikkunoita muun muassa ammuttiin ilmakiväärillä. Rikki menivät ikkunoiden uloimmat lasit.  

Nuoret miehet ovat myöntäneet poliisin mukaan muunkin Haukilahden ja Westendin alueella samana yönä tapahtuneen ilkivallan. Myös läheisen koulun ikkunoita rikottiin poliisin mukaan ampumalla.  

Törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja törkeästä vahingonteosta epäiltyjä miehiä kuulusteltiin tänään iltapäivällä, ja heitä esitetään vangittaviksi viimeistään ylihuomenna.  

20- ja 21-vuotiaat epäillyt otettiin kiinni eilen alkuillasta. Toinen miehistä ilmoittautui itse poliisille, kun hänet oli tunnistettu mediassa levinneistä valvontakamerakuvista. Toisen epäillyn henkilöllisyys selvisi nopeasti tutkinnassa.  

Poliisin mukaan epäillyt ovat asuneet alueella pitkään. Heillä ei ole aiempaa rikostaustaa. Ilta-Sanomien mukaan miehet tiesivät, kuka heidän piinamassaan talossa asuu.  

Poliisi selvittää vielä tarkempaa tekotapaa ja motiivia. Aiemmin poliisi on arvioinut, että Stubbin kotiin kohdistunut ilkivalta oli suunniteltua muttei poliittisesti motivoitunutta.  

Lisää aiheesta:

Suvelan murha: Katujengeihin kytkeytyvä 19-vuotias vangittiinPoliisi vahvistaa MTV:lle: Aikuisen pojan epäillään tappaneen vanhempansa Vantaalla – näin mies saatiin kiinniToinenkin alaikäinen vangittiin Tampereella – poliisi epäilee, että pojat yrittivät murhata satunnaisen vastaantulijanValkeakosken kaksoismurhasta epäillyt pakenivat uhrin autolla – päihtymystila estänyt kaksikon kuulemisenYle: Stubbin kodin ilmakivääri-iskusta syyte yhdelleStubbin kodin ilmakivääri-isku menossa syyteharkintaan
Stubb-iskuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Stubb-isku
  • 28.09.202213:13
    Sebastian Tynkkynen

    Nuori nainen kysyi Sebastian Tynkkyseltä ravintolassa, onko hän Sebastian, ja löi nyrkillä päähän – tuomittiin sakkoihin

  • 16.06.201619:03
    Rikos

    Yle: Stubbin kodin ilmakivääri-iskusta syyte yhdelle

  • 31.08.201511:10
    Rikos

    Stubbin taloon iskeneitä epäillään useista samanlaisista vahingonteoista

  • 21.08.201520:51
    Rikos

    Stubbin asunnon iskusta epäillyt olivat juoneet alkoholia

  • 21.08.201516:51
    Rikos

    Kaksi vangittu epäiltynä Stubbin kodin iskusta