Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi: Käynnissä olevia autoja viedään kauppojen pihoista

Poliisi huomauttaa myös, että varkaan matkaan saattaa tällaisessa tapauksessa lähteä auton kyydissä ollut lemmikki tai lapsi. Kuvituskuva.
Poliisi huomauttaa myös, että varkaan matkaan saattaa tällaisessa tapauksessa lähteä auton kyydissä ollut lemmikki tai lapsi. Kuvituskuva.Esko Jämsä
Julkaistu 11.01.2024 12:50

Jenny Mäkinen

jenny.makinen@mtv.fi

Kaupassakäynnin ajaksi käyntiin jätettyjä autoja varastetaan, kertoo Pohjanmaan poliisilaitos tiedotteessaan.

Ensimmäinen tapaus sattui Seinäjoella sunnuntai-iltana. 

Auto löydettiin seuraavana päivänä, kun se oli mukana kolarissa kello 11. Auton varastamisesta epäillään kahta henkilöä. Heistä toisen epäillään syyllistyneen varkauden lisäksi liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja rattijuopumuksesta. 

Keskiviikkona tapahtui vastaavanlainen varkaus Peräseinäjoella. Alueella liikkuneet poliisipartiot näkivät auton Kurikan Kirkkoahteessa ja lähtivät takaa-ajoon. Auto löydettiin hetken päästä hylättynä lumipenkasta. Auton moottori oli yhä käynnissä ja ovet auki. Poliisi onnistui löytämään varkaiksi epäillyt kaksi henkilöä poliisikoiran avulla läheisen hotellin pihasta. 

Heitä epäillään varkauden lisäksi liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Poliisi kertoo tiedotteessa, että molemmissa tapauksessa auto oli jätetty kaupassa käynnin ajaksi valvomatta käyntiin kaupan pihaan. 

Poliisista kerrotaan, että moni saattaa tuntea houkutusta jättää auto käymään kauppareissun ajaksi kovilla pakkasilla, mutta tällainen auto on helppo saalis varkaalle. 

Poliisi huomauttaa myös, että varkaan matkaan saattaa tällaisessa tapauksessa lähteä auton kyydissä ollut lemmikki tai lapsi. 

Lue myös: Pako lähes kuin leffasta! Kaahari kaasutti U-käännöksellä piiloon ja täräytti tylysti – koko komeus talteen kameralle

Lisää aiheesta:

Tilaisuus teki varkaan Karkkilassa – autoa ei näkynyt kauppareissun jälkeen missäänTeinipojat pakenivat poliisia autolla Ranuan yössä – alkoi tunteja kestänyt piiloleikki metsässäKäynnissä ollut auto varastettiin jälleen Pohjanmaalla – poliisi varoittaa ilmiöstäVaras vei auton ja jätti tilalle toisen vohkitun ajoneuvon – touhu päättyi jumiin pellolleKeski-ikäisen kolmikon erikoisempi rosvoretki: Suklaapatukkavuori kukkakaupasta ja kosolti tavaraa golfmyymälästäKuljettaja jätti autonsa käyntiin ruokatauolla, auto vietiin – pakomatka päättyi kolariin poliisin kanssa
AutovarkaudetPohjanmaaPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Autovarkaudet
  • 27.8.15:43
    Poliisi

    Autovaras pakeni Suomesta Ruotsiin – pakomatka loppui lyhyeen

  • 16.6.09:36
    Rikos

    Varastettu auto voi kadota Lähi-itään – tällainen varastettu auto yleensä on

  • 12.5.16:06
    Espanja

    Varkaat saalistivat arvoautoja paikannuslaitteilla – käry kävi Espanjassa

  • 21.2.19:45
    Varkaudet

    Varkaiden matkaan Tuusulassa lähteneet arvoautot löytyivät

  • 20.2.16:36
    Autot

    Röyhkeät varkaat ajoivat arvoautot oven läpi Tuusulassa – matkaan lähti kaksi Bemaria, Mersu ja Porsche