Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juupajoella piiritetty mies on saatu kiinni asunnon pihasta, tutkinta jatkuu

1:42Piiritystilanne Juupajoella päättyi rauhallisesti – tämä kaikki tapahtumista tiedetäänPiiritystilanne Juupajoella päättyi rauhallisesti – tämä kaikki tapahtumista tiedetään.
Julkaistu 15.01.2023 10:36(Päivitetty 15.01.2023 17:08)

MTV UUTISET – STT

Poliisi on ottanut Juupajoella Pirkanmaalla piiritetyn ihmisen kiinni. Asiasta kertoo Sisä-Suomen poliisi.

Poliisin mukaan piiritetty saatiin neuvottelun tuloksena tulemaan rauhallisesti ulos asunnosta. Kukaan ei loukkaantunut kiinniottotilanteessa tai operaation aikana.

– Kiinniottotilanne eteni rauhallisesti eikä siihen liittynyt mitään dramatiikkaa, poliisin tilannekeskuksesta kerrottiin STT:lle.

Poliisi kertoo jatkavansa tutkintaa alueella. Eristys puretaan, ja alueella voi jälleen liikkua normaalisti. 

Kotietsinnän jälkeen tutkinta jatkuu poliisin mukaan muun muassa kuulusteluilla.

Poliisilla oli piiritystilanne Juupajoella sunnuntaina 15. tammikuuta 2023.Paikalla oli päivällä suuri määrä poliisiautoja.Str / Lehtikuva

Epäillyn arveltiin olevan aseistautunut

Aamupäivällä poliisi kertoi pyrkivänsä ottamaan kiinni henkeen ja terveyteen kohdistuneesta rikoksesta epäillyn henkilön. Hänen epäiltiin olevan aseistautunut, joten Kopsamossa sijaitseva asunto ja alueella kulkeva Kopsamontie eristettiin.

Poliisista kerrottiin STT:lle kello 11.30, että poliisilla ei ole varmuutta siitä, millainen ase epäillyllä on. Iltapäivällä hieman kiinnioton jälkeen poliisi ei vielä voinut kommentoida, löytyikö asunnosta aseita, sillä kotietsintä oli vasta käynnissä.

Poliisilla oli piiritystilanne Juupajoella sunnuntaina 15. tammikuuta 2023.

Tapahtumat käynnistyivät aamulla

Piiritystilanne lähti liikkeelle kotihälytystehtävästä, jonka poliisi sai asuntoon Kopsamontielle aamulla kello 6.15. Poliisi ei tänään sunnuntaina iltapäivällä vastannut STT:lle kysymykseen siitä, kuka hälytyksen teki.

Paikalle hälytettiin Sisä-Suomen poliisin lisäksi yksiköitä Helsingin poliisilaitoksen alueelta sekä muita viranomaisia ensihoidosta ja Rajavartiolaitokselta. Paikalla oli myös Rajavartiolaitoksen helikopteri.

Puoliltapäivin Sisä-Suomen poliisi kertoi, että poliisilla on neuvotteluyhteys piiritettyyn ja asiassa pyritään neuvotteluratkaisuun.

IL ja IS: Epäillyllä rankka rikostausta

Poliisi kertoi STT:lle iltapäivänä, että kohdehenkilö on paikkakuntalainen ja hän asuu asunnossa, johon hänet oli piiritetty. Muita yksityiskohtia epäillystä poliisi ei tässä vaiheessa kertonut.

Iltalehden ja I lta-Sanomien tietojen mukaan piirityksen kohde on paikallinen mies, jolla on rikostaustaa. Poliisi ei iltapäivällä vahvistanut STT:lle, että kyseessä on sama mies.

Mies on ollut osallisena samankaltaisessa piiritystilanteessa myös lokakuussa 2021. Tällöin piiritys kesti Iltalehden mukaan yön yli. Sen aikana mies uhkasi räjäyttää hallussaan olleet räjähdysaineet, jos poliisi ei poistu paikalta. Mies saatiin kuitenkin neuvottelun tuloksena ulos asunnosta, eikä hän tehnyt vastarintaa kiinniotettaessa. Tuolloin asunnosta löytyi räjähteitä.

Vuonna 2017 mies taas tunkeutui vaimonsa asuntoon ja kohdisti häneen väkivaltaa. Iltalehden mukaan vaimon poika tuli tilanteeseen väliin, jolloin mies otti pistoolin esiin ja ampui kaksi laukausta.

Sen jälkeen mies pakeni poliisia päihtyneenä ja huomattavalla ylinopeudella. Takaa-ajon aikana hän ryösti poliisiauton ja jatkoi pakomatkaansa sillä, kunnes poliisi ampui auton renkaat rikki ja sai miehen pysähtymään poliisikoiran avustamana. Kiinniottotilanteessa mies uhkaili poliiseja väkivallalla.

Tuolloin 39-vuotias mies sai Pirkanmaan käräjäoikeudessa kuuden ja puolen vuoden vankeustuomion vuoden 2017 tapahtumista. Hänet tuomittiin muun muassa törkeästä ryöstöstä, ampuma-aserikoksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Jumalanpalvelus peruutettiin

Operaation vuoksi Juupajoen kirkossa aamulla pidettäväksi aiottu jumalanpalvelus jouduttiin perumaan. Juupajoen kirkko sijaitsee Kopsamontiellä. Kirkosta on matkaa paikkakunnan keskustaajamaan Korkeakoskelle noin viisi kilometriä.

– Piiritystilanne ei liity kirkkoon, mutta se on lähialueella, kertoi Juupajoen kappeliseurakunnan kappalainen Samuel Mäkinen STT:lle puhelimitse.

Hänen mukaansa poliisi sulki kirkon ohi kulkevan tien noin aamukahdeksalta.

– Kirkon luo ei ole nyt päässyt, joten tiedotimme jumalanpalveluksen peruuntumisesta internetissä.Mäkisen arvion mukaan kirkkoon olisi ollut tulossa noin 30–40 ihmistä.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 15.1.2023 kello 17.05.

Lisää aiheesta:

Juupajoella piiritetty mies vangittiin – epäillään törkeästä pahoinpitelystä ja vapaudenriistostaJuupajoen piiritys: Epäilty teki törkeän väkivaltarikoksen ennen virkavallan saapumista, epäilee poliisiParikymppistä ammuttiin Helsingissä, esitutkinta valmis: Epäillyt tunkeutuivat myös sivullisten kotiin ja uhkailivat aseellaHämeenlinnassa poliisia ampunut mies vangittiin – etäyhteydellä sairaalasta istuntoon osallistunut epäilty ei peitellyt kasvojaanRuskolla ammutulla poliisilla ei hengenvaaraa – poliisia ampunut mies kuoli saamiinsa vammoihin Poliisi piiritti asemiestä yön yli suuressa operaatiossa – välikohtauksen taustat ovat yhä mysteeri, sillä epäilty vaikenee: "Hänen vastauksensa ovat olleet aika lyhytsanaisia"
PoliisiAmpuma-aseetRikos
Paikalla oli myös Rajavartiolaitoksen helikopteri.Str / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 14:53
    Espoo

    Nainen halusi erota, mies alkoi riehua

  • 14:46
    Rikosepäilyt

    Poliisi kohtasi näpistäjä-Tarzanin: Pakeni ojaan ja puusta puuhun, kunnes kuului naps

  • 13:34
    Kadonneet

    Näitkö tätä liftaavaa 16-vuotiasta tyttöä? Soita hätänumeroon

  • 11:31
    Kadonneet

    Oletko nähnyt häntä? 58-vuotias mies kadonnut Helsingissä

  • 08:56
    Huumerikokset

    Huumeliiga hukkasi kokaiinikontin – poliisi esti rikollisten keskinäisen velkaväkivallan