Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi edistynyt vanhainkotikuoleman tutkinnassa – asukasta epäillään kuolemantuottamuksesta, hoivakodin vastuuta tutkitaan

MTV
Julkaistu 10.11.2021 20:30
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi kertoo edenneensä hyvin turkulaisen Kurjenmäkikoti-vanhuspalveluyksikön kuolemantapauksen tutkinnassa.

Tapauksessa yksi yksikön asiakas kuoli ja toinen loukkaantui väkivallan teossa. Teossa kuoli vuonna 1952 syntynyt nainen ja sairaalahoitoa vaativia vammoja sai 1934 syntynyt nainen.

Tekijäksi on alusta lähtien epäilty kolmatta yksikön asukasta. Nyt poliisin käsitys on vahvistunut.

– Kyllä siltä vahvasti näyttää, ettei se kukaan ulkopuolinen ole. Näyttää, että olemme olleen alusta lähtien oikeilla jäljillä, tutkinnanjohtaja Kristiina Kontio kommentoi MTV Uutisille.

Suurin osa yksikön asukkaista on muistisairaita ja ikääntyneitä henkilöitä. Epäilty on siirretty pois Kurjenmäkikodista.

Lue myös: Turkulaisen vanhainkodin väkivallanteosta uutta tietoa: Poliisi tutkii kuolemantuottamusta ja kahta törkeää pahoinpitelyä

Mikä on hoivakodin vastuu?

Yhä avoimena on hänen mukaansa se, kuinka laaja esitutkinta poliisin pitää tehdä. Keskeistä siinä on vanhuspalveluyksikön vastuukysymysten selvittäminen.

– Pitää selvittää, onko tapahtunut jonkinlaisia laiminlyöntejä, joiden takia näin on päässyt käymän.

Poliisi ei tässä vaiheessa voi hänen mukaansa ottaa kantaa siitä, onko jotain epäiltyjä laiminlyöntejä tapahtunut.

– Sitä vielä esitutkinnassa selvitetään.

Lue myös: Uutta tietoa Turun vanhainkotisurmasta: Uhrit olivat kahden hengen huoneessa, hoitajat huomasivat tilanteen myöhään illalla

Turun vanhainkotisurman tapahtumakulku pääosin tiedossa – paikalla oli teon aikaan kaksi yöhoitajaa: “Olemme erittäin järkyttyneitä”

2:48Yksi vanhainkodin asukas kuoli ja toinen loukkaantui väkivallanteossa Turussa – tämä kaikki tapauksesta nyt tiedetäänYksi vanhainkodin asukas kuoli ja toinen loukkaantui väkivallanteossa Turussa – tämä kaikki tapauksesta nyt tiedetään

KuolemantapauksetVanhustenhoitoVanhuksetPoliisiVäkivaltarikoksetRikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee turkulaisen vanhainkodin lääkäriä ja kuutta hoitajaa laiminlyönneistä – iäkäs asukas tappoi yhden asukkaan ja pahoinpiteli rajusti toisenPorvoon perhesurma paljastui poliisille karulla tavalla – olivat viemässä suruviestiä kolarissa kuolleesta isästäUutta tietoa Turun vanhainkotisurmasta: Uhrit olivat kahden hengen huoneessa, hoitajat huomasivat tilanteen myöhään illallaTurun vanhainkotisurman tapahtumakulku pääosin tiedossa – paikalla oli teon aikaan kaksi yöhoitajaa: “Olemme erittäin järkyttyneitä”Poliisi epäilee tappoa vanhainkodissa Turussa: Uhri ja epäilty saman yksikön asukkaitaTurun kaksoismurhan motiivista on käsitys, kertoo poliisi ja kiistää yhden epäillyn syyn tekoon – uhriin ja epäiltyyn liitetyn turreilun harrastajat hätääntyivät

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantapaukset
  • Eilen13:48
    Kansanedustajat

    Taisto Tähkämaa on kuollut

  • Eilen08:46
    Etelä-Afrikka

    Media: Useita kuollut ampumavälikohtauksessa Johannesburgissa

  • 20.12.17:00
    Gaza

    Gazassa ainakin kuusi kuoli Israelin iskussa

  • 20.12.16:57
    Taiwan

    Kolme kuoli veitsi-iskussa Taiwanissa – hyytävä hetki tallentui videolle

  • 20.12.10:31
    Tulipalot

    Yksi ihminen kuoli kerrostaloasunnon tulipalossa Haminassa