Lyckliga Lotta kilpailee Toto5-kierroksen avauskohteessa. Kirkkain mitali tulisi Tampereen ravikierroksella kuitenkin yllätyksenä sekä Toto-pelikansalle että hevosen valmentajalle.
Risto Airaksisen valmentama Lyckliga Lotta starttasi kuukausi sitten Lahdessa. Tuloksena oli kunniakas kolmossija johtavan rinnalta.
– Hevosella on ollut sen jälkeen kaikki kunnossa. Yritin ilmoittaa sitä Pronssidivisioona-karsintaan Toto76-raveihin, mutta pisteet eivät riittäneet mukaan. Niinpä starttiväli venähti, Airaksinen kuvailee.
Harjoituslenkit ovat pyörineet koko ajan normaalisti, ja Lyckliga Lotta tuntuu vihdoin kotiutuneen kunnolla Hämeenkoskelle.
– Tämä pidempi starttiväli teki varmaan vain hyvää. Tamma alkuun vähän vierasteli uutta paikkaa ja kovaa treeniä, mutta nyt ruoka maistuu ja kaikki on mallillaan, Airaksinen iloitsee.
– Meillä on ollut tosi hyvät ajopaikat ja treenaamaan on päässyt täysillä. Puitteita ei ainakaan pääse syyttämään mikäli menestystä ei tule.
Paukkupakkaset piristivät
Viimeviikkoinen pakkasjakso aiheutti pienen katkoksen valmennukseen, mutta Airaksinen uskoo siitä olleen vain etua.
– Hevoset olivat niin paineissaan kun pääsivät taas lenkille muutaman päivän tauon jälkeen, että menohaluja ainakin tuli vain lisää.

