Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitkä piina päättyi viimein – Sveitsissä luolaan jumiin jääneet näkivät vihdoin päivänvalon

Sisäänkäynti Höllochin luolastoon.
Sisäänkäynti Höllochin luolastoon.
Julkaistu 27.01.2018 16:14
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Viime viikonloppuna Sveitsissä Höllochin luolastoon jumiin jääneet retkeilijät ovat viimein päässeet ulos, kertoo muun muassa sveitsiläinen uutissivusto Swissinfo.

Seitsemän retkeilijää ja heidän oppaansa jäivät viime sunnuntaina jumiin luolastoon, kun tulvavesi nousi luolan suuaukolle. Schwyzin kantonissa Keski-Sveitsissä sijaitseva luola on suosittu luontomatkailukohde. Miesten retken piti kestää vain yhden yön, mutta aika venyi moninkertaiseksi, koska tulvavesi tukki luolan suuaukon.

Pelastusryhmä pääsi ryhmän luokseen alkuviikolla, mutta myös he joutuivat odottamaan poistumista, joka tapahtui torstain ja perjantain välisenä yönä. Pelastusryhmän mukana miehille saatiin myös lisäruokaa ja tarvikkeita, joilla he pysyivät lämpiminä luolassa, jossa oli noin kuusi astetta lämmintä.

Retken järjestäneen yhtiön johtaja Peter Draganits kertoi saksalaiselle uutistoimisto DPA:lle, että yhdellä miehistä oli syntymäpäivä heidän olleessan luolassa. Sitä juhlistettiin syömällä suklaavanukasta jälkiruoaksi. 

Miehet ja pelastajat kuluttivat aikansa pääosin juttelemalla, juomalla teetä ja he muun muassa rakensivat savesta linnan pienoismallin.

Hölloch luolasto 2
Höllochin luolasto on suosittu luontomatkailukohde.

Lisää aiheesta:

Luolaan jumiin jäänyt nainen pelastettiin onnistuneesti Italiassa – suuri pelastusoperaatio kesti neljä päivääItaliassa yritetään pelastaa jumiin jäänyt luolatutkija – loukkaantui pudottuaan useita metrejäViisi ihmistä pelastettiin kilometrien pituisesta, tulvan tukkimasta luolasta SloveniassaHurja selviytymistarina: australialaismies selvisi viikon ilman ruokaa, juomaa ja erätarvikkeita vuoren huipulla – kaivoi lumihankeen luolan itselleenTulva vangitsi miesporukan luolaan Sveitsissä – jumissa kohta jo viikon111 ihmistä joutui viettämään yönsä vuorella Teneriffalla – gondolihissi hajosi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:08
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:30
    Kouluampuminen

    Brownin yliopiston kouluampuja yhä vapaana – poliisi julkaisi videon

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 13:59
    Estonian onnettomuus

    Suora lähetys: Estonia-selvityksen loppuraportti julkistetaan

  • 12:24
    Donald Trump

    Trump: Vainoharha minua kohtaan tappoi Rob Reinerin – presidentti toisti törkysolvauksensa videolle