Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haavisto Erdoganin puheista: Nato-yhteistyö Ruotsin kanssa jatkuu – "Turkin kanssa ollaan menty prosessissa eteenpäin"

1:10Haavisto Nato-prosessin jatkuvista vastoinkäymisistä: "Tässä on tullut aika varovaiseksi veikkaamaan mitään aikataulua"Haavisto Nato-prosessin jatkuvista vastoinkäymisistä: "Tässä on tullut aika varovaiseksi veikkaamaan mitään aikataulua"
Julkaistu 30.01.2023 12:59(Päivitetty 30.01.2023 14:17)
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Ulkoministeri Pekka Haavisto kertoi pitämässään mediatilaisuudessa olleensa välittömästi yhteydessä Turkkiin sunnuntai-iltaisen Recep Tayyip Erdoganin lausunnon jälkeen.

Erdogan antoi ymmärtää televisioidussa puheessa, että Turkki voisi hyväksyä Suomen Natoon ilman Ruotsia. Haavisto sanoi maanantai-iltapäivällä, että ensimmäinen tehtävä sunnuntaina oli selvittää, pitääkö Erdoganin kommentti paikkaansa.

– Saimme vahvistuksen sille, että tällaista keskustelua Turkissa käydään, Haavisto totesi.

Haaviston mukaan Erdoganin lausunto vahvistaa sitä, että Turkin kanssa on menty Nato-prosessissa eteenpäin.

– Hyvää on se, että ratifioinneista nyt puhutaan.

Haavisto kuitenkin korosti, että yhteistyö Ruotsin kanssa jatkuu ennallaan. Tavoitteena on edelleen, että Suomi ja Ruotsi pääsisivät samaan aikaan Naton jäseniksi.

– Näen tärkeänä etappina Naton huippukokouksen heinäkuussa, jolloin toivon molempien maiden pääsevän Naton jäseniksi. 

Haavisto painotti myös, että Suomi suhtautuu Turkin terrorismihuoliin erittäin vakavasti. 

– Meidän tietojemme mukaan Turkin ulkoministeri Mevlüt Cavusoglu on tulossa huomenna Tallinnaan ja siinä yhteydessä tulee näitä asioita kommentoimaan.

Turkin ulkoministeri Mevlut Cavusoglu sanoi aiemmin maanantaina, että Suomen ja Ruotsin Nato-hakemuksia voidaan arvioida erillään, jos niin halutaan. Tämä vaatisi Suomen ja Ruotsin sekä Naton päätöksen asiasta. 

Lisää aiheesta:

Haaviston mukaan Ruotsin Nato-jäsenyys voi toteutua lähiaikoinaUlkoministeri Haavisto lopetti veikkaamisen Nato-prosessin aikatauluista – "Olemme Turkin ja Unkarin armoilla"Turkin ulkoministeri: Voimme arvioida Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet erikseen, jos niin halutaanHaavisto: Suomen, Ruotsin ja Turkin edustajat tapaavat tässä kuussa Suomessa – näin Turkin edustaja vastasi ministerin kysymykseen Nato-ratifioinnistaNato-jäsenyyden eteen astuneen Turkin Erdoganin odotetaan keskustelevan Suomen ja Britannian kanssaTyssääkö Suomen Nato-jäsenyys Turkkiin? – Haavisto: "Etenemme askel askeleelta"
Pekka HaavistoNatoTurkkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pekka Haavisto
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 9.10.22:59
    Israel

    Pekka Haavisto MTV:lle: Ensiaskel kohti Lähi-idän rauhaa on otettu, Israel oli tehdä karmean virheen – näin ääriryhmät pidetään kurissa

  • 8.10.21:02
    YK

    Ville Tavio: Haavisto ei toiminut Al-Holin "sotkussa" kansallisen edun mukaisesti

  • 8.10.18:22
    Pakolaiset

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 6.10.21:05
    Israelin ja Hamasin sota

    Päästäänkö Israelin ja Hamasin neuvotteluissa rauhaan? Pekka Haavisto arvioi