Pikkulapset istuivat palavassa autossa Prisman parkkipaikalla, kun isä oli kaupassa – Kuopion järkyttävän autopalon syy on selviämässä: "Haluamme kuulla mitä hänellä on kerrottavanaan"

Kuopiossa viime kuussa sattuneen autopalon syy on selviämässä. Poliisin mukaan tutkimuksissa on saatu suljettua pois mahdollisia syttymissyitä.
Autopalo sattui Kuopion Prisman parkkipaikalla 9. päivä lokakuuta. Autossa oli palon alkaessa kolme- ja viisivuotiaat lapset, jotka olivat jääneet odottamaan, kun perheen isä asioi kaupassa pienemmän lapsen kanssa.
Poliisi kertoi tapauksen tutkinnan alkuvaiheessa, että palo olisi saanut alkunsa liekkeihin roihahtaneesta tablettitietokoneesta. Myöhemmin tietoa korjattiin ja poliisi kertoi, että palo on voinut saada alkunsa muualtakin.
"Haluamme kuulla mitä hänellä on asiasta kerrottavana"
Nyt tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Mikko Lyytinen kertoo, että palon syy on pitkälti selvinnyt.
– Kyllä se on sillä tavalla pitkälti selvinnyt, tai ainakin on pitkälti poissuljettu se, mistä se ei ainakaan ole syttynyt.
Hän kuitenkin kieltäytyy kommentoimasta sitä, mistä palo on alkanut tai sitä, liittyykö tabletti paloon mitenkään. Poliisi haluaa kuulla auton omistavaa miestä ennen kuin palon syystä kerrotaan julkisuuteen.
– Haluamme kuulla mitä hänellä on asiasta kerrottavanaan ilman ennakkovaikutelmaa. Sen jälkeen kerromme jotain, jos on kerrottavaa.
Poliisi ei epäile perheen isää tällä hetkellä rikoksesta.
– Ei ole ilmennyt mitään esimerkiksi heitteillejätön tyylistä. Isä on ollut periaatteessa aika lyhyen aikaa kaupassa, kun lapset ovat odottaneet autossa. Kun isä on tullut takaisin, auto on ollut tulessa.
Palavassa autossa olleet kaksi pientä lasta selvisivät tilanteesta, mutta saivat palovammoja. Lapset ovat olleet sairaalahoidossa.
Uusimmat
-
00:38
Johnson voittamassa vaalit: Ovensuukyselyt povaavat Britannian konservatiiveille enemmistöä parlamenttiin – tulossa jopa 50 lisäpaikkaa
-
00:00
Manchester United pisti rillutteluksi – tässä ovat kaikki Eurooppa-liigan pudotuspelijoukkueet
-
23:56
Huuhkajat-tähden joukkue taisteli trilleristä jatkoon – entinen HJK-kärki tykitti yksin maalipörssin kärkeen
-
23:40
Kultaleijona vaihtaa maisemaa NHL:ssä – Carolina Hurricanesille jälleen yksi suomalaisvahvistus
-
23:31
Armeija yrittää noutaa ruumiit purkautuneelta tulivuorelta Uudessa-Seelannissa
-
23:04
Kone palasi kentälle Porissa moottorivian takia – hätälaskun jälkeen kapteenia pääsi jututtamaan palomestari: "Kyllä hän oli ammattilainen"
-
22:54
Kaapo Kakon sopeutuminen NHL-kaukaloon on tehnyt vaikutuksen Rangers-pomoon – "Voin samaistua siihen, kuinka vaikeaa sen täytyy olla"
-
22:52
Ex-HJK-tuittupää latasi Rangersille huipputärkeän maalin – pyyteli heti anteeksi?
-
22:52
Jukka Jalonen: "Tietyllä tapaa jäi hyvä maku suuhun, vaikka hävisimme"
-
22:42
F1-tallipomot listasivat kauden parhaat kuljettajat – Valtteri Bottakselle kohtalaista arvostusta
-
22:25
Pelastuslaitos hälytettiin Porin lentoasemalle – reittikoneessa havaittiin moottorivika
-
22:25
Pitkän linjan rallivaikuttaja ylistää kovin sanoin Kalle Rovanperän poikkeuksellista ominaisuutta – "Kukaan ei ole ollut lähellekään samalla tasolla"
-
22:20
Mies värväsi Isis-taistelijoita sosiaalisessa mediassa: "Murskaa pää seinää vasten, sylje kasvoille" – sai 30 vuoden tuomion
-
22:15
"Vielä alkusyksystä näytti hyvältä" – manageri avaa Jari-Matti Latvalaan vaikuttaneita yllätyskäänteitä
-
22:03
Ari-Pekka Liukkonen takoi Suomen ennätyksen uuteen uskoon – "Osasin odottaa"
-
22:01
Valehtelevat viettelijät -tähti julkaisi upean imetyskuvan – kommenttikenttä räjähti: "Kuumin äiti ikinä"
-
21:56
Leijonien upea kiri valui viemäristä alas – Tshekille voitto jatkoaikalirautuksella
-
21:52
Leijonat kiri viime hetkillä tasoihin, Tshekille heppoinen voittomaali – näin ottelu eteni
-
21:51
Veskari lensi pihalle rumasta tempusta entiseen HJK-tähteen – maalinsylkijä rankaisi välittömästi
-
21:49
Arsenal oli hätää kärsimässä Eurooppa-liigassa, lopussa käänne – villi viittoilu hämäsi maalivahtia?
-
Lataa lisää