Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Piikikäs Ott Tänak sanoi suoraan mielipiteensä: "Tämä ei voi olla enää huonoa tuuria"

Getty Images
Julkaistu 22.10.2022 10:05
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Hyundain tähtikuljettaja Ott Tänak vaikuttaa täysin tympääntyneeltä autonsa hybridiongelmiin.

LUE MYÖS: MTV seuraa Katalonian MM-rallia

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä hurmasi käsijarrun käytöllään, nauru ja tuuletukset täyttivät ohjaamon – asiantuntija hämmästyi suorituksesta: "En voisi uskoa"

Katalonian MM-rallin avauspäivä oli Tänakin kannalta mollivoittoinen, sillä virolaistähti kärsi jälleen hybridiyksikön ongelmista useilla pätkillä. Tänak on rallissa perjantain jälkeen neljäntenä.

Talli vaikutti saaneen ongelman jo kertaalleen kuntoon perjantaina, kunnes se uusiutui jälleen kahdeksannella erikoiskokeella.

– Ei tämä takuulla ole enää huonoa tuuria, Tänak totesi tympääntyneenä rallisivusto Dirtfishille.

Tänakin puheista päätellen kuljettaja puntaroi vian olevan mahdollisesti tallin toiminnassa, eikä välttämättä niinkään hybridiyksikköjä toimittavassa tehtaan päässä.

– Tämä vika vaikuttaa olevan sama kuin aamulla, joten luultavasti jotain sille pitää tehdä. Kundien pitää selvittää, mistä ongelma johtuu.

– Tämä nimenomainen ongelma ei välttämättä ole täysin tallin (vaikutusmahdollisuuksien) ulkopuolella. En täysin tiedä, miksi näin käy (toistuvasti), siihen on oltava joku syy, Tänak jatkoi.

Hyundain väliaikainen tallipäällikkö Julien Moncet ei uskonut hybridivaikeuksien johtuvan yksiselitteisesti tallin virheestä.

– Voi perustellusti sanoa, että se on melkoinen sattuma, että tämä aina tapahtuu Ottin autossa ja kaksi kertaa tänään, mutta meille ongelman syy on yhä epäselvä. Puhuin juuri (hybridivalmistaja) Compact Dynamicsin kaverien kanssa – ei ole oikein selvää, miksi näin tapahtuu tai miksi se tapahtuu aina Ottille, Moncet totesi.

– Vaikuttaa siltä, että kaikki on kunnossa meidän puoleltamme, mutta en halua sanoa varmaksi mitään ennen kuin saamme täydellisen analyysin. Katsotaan sitten, Moncet jatkoi.

Tänakin ja Hyundain välinen yhteistyö on vaikuttanut tällä kaudella kitkaiselta. Virolaiskuskin ensi kauden osoite ei ole vielä selvillä, ja on mahdollista, että hän on siirtymässä toisen tallin riveihin.

Lisää aiheesta:

WRC-tallipomo vitsaili Ott Tänakin kartturin vaatimuksista – "Pitänyt meidät stressaantuneina"Hyundain tähtikuljettaja ikävässä tilanteessa Ruotsin MM-rallissa – tallista kantautuu ristiriitaisia lausuntojaOtt Tänak joutui heti kärsijäksi – suomalaisasiantuntija ruoskii MM-tallia: "Menetin maailmanmestaruuden sen takia"Kalle Rovanperän kanssa voitosta taistellut Toyota-tähti paljasti todellisen syyn keskeytykseensä – MM-rallin odotettu uutuus on ollut täysi farssi: "Tässä lajissa ei pitäisi tapahtua"Tulisieluinen rallipomo sai toimittajat varpailleen Hyundain katastrofin jälkeen: "Olen varma, että olet kysynyt parempiakin kysymyksiä elämässäsi"Toyota-pomo esitti huolen Kalle Rovanperän tilanteesta: "Kierre vain pahenee"
MM-ralliOtt TänakHyundaiUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta