Petra Kapaselle vankeustuomio rattijuoppoudesta

Petra Kapanen
Julkaistu 19.04.2012 15:31(Päivitetty 19.04.2012 21:54)

Petra Kapanen sai ehdollisen vankeustuomion törkeästä rattijuopumuksesta.

Jääkiekkoilija Sami Kapasen ex-vaimo Petra Kapanen sai tuomion Kuopion käräjäoikeudessa törkeästä rattijuopumuksesta. Tapaus sattui viime vuoden joulukuussa. Vankeusrangaistus on ehdollinen. Koeaika päättyy 19. huhtikuuta 2014. Lisäksi Kapanen sai 30 päiväsakkoa eli yhteensä 510 euroa. Kapasen ajokiellon viimeinen voimassaolopäivä on 1. toukokuuta 2012.

Petra Kapanen puhalsi 1,46 ja hänen kanssaan autossa ollut mieshenkilö 1,51 promillea.

Syytteen mukaan rikos on ollut omiaan aiheuttamaan vaaraa toisen turvallisuudelle. Petra Kapanen on kuljettanut henkilöautoa siten, että polttoaineen loputtua hän on ohjannut kuljettajan paikalta autoa miespuolisen henkilön työntäessä sitä.

Sami Kapanen ja hänen entinen aviovaimonsa Petra Kapanen ovat olleet avioeroprosessissa jo pidemmän aikaa. Pariskunta jätti avioerohakemuksensa 14. kesäkuuta 2011 yli 20 avioliittovuoden jälkeen. Toista vaihetta ei ole toistaiseksi jätetty Kuopion käräjäoikeuteen.

– Kaikki on ennallaan, ei mikään ole muuttunut, hän kertoi avioeroprosessista MTV3.fin Viihdeuutisille helmikuussa.

Avioliiton jälkeen Petra on löytänyt uuden rakkaan nuoremmasta miehestä.

Petra Kapasen joutumisesta käräjille rattijuopumuksen vuoksi kertoi ensimmäisenä 7 päivää -lehti.

(MTV3–JARI KUPIAINEN)