Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:42Tällaisia olivat ensimmäiset Lotto-mainoksetKatso hupaisat videot: Tällaisia olivat ensimmäiset Lotto-mainokset
Julkaistu 15.01.2021 12:15
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Oulun Kaakkurin K-Citymarketissa rivinsä jättänyt mies voitti Loton kierroksella 50/2020 täysosumallaan 3,6 miljoonaa euroa. Mies kertoo tunnelmistaan Veikkaukselle.

Oululaismies lähti joulukuisena perjantaina hakemaan perunasalaatin aineksia kaupasta. Oli kuitenkin sattumusten summa, että kauppareissu ajoittui perjantaille, sillä miehen avopuoliso yritti ehdottaa vasta lauantaina kaupassa asioimista. Mies teki voittavan valinnan, ja lähti kauppaan.

– Minä kuitenkin päätin lähteä kauppaan heti, kertoo voittaja Veikkaukselle.

Ainesten löydyttyä meinasi Lotto unohtua.

– Kävelin ensin jo Loton myyntipisteen ohi, mutta palasin sitten takaisin, kun ajattelin että laitanpa nyt sen Loton vetämään. Annoin koneen arpoa numerot riveihini, vaikka minulla on ollut pari sellaista riviä, joita olen pelannut useammin, lottovoittaja kertoo Veikkauksen tiedotteessa.

Pikkujoulujen pysäyttävä käänne

Lauantai-iltana, jolloin lottoarvonta suoritettiin, oululaismies oli viettämässä pikkujouluja pienen seurueen kesken. Illanvieton lomassa hän päätti tarkastaa puhelimensa kautta arvonnan tulokset. Tuolloin numerot ja nollat meinasivat mennä sekaisin.

– Katsoin ensin, että voittosumma on 3 600 euroa, mutta siinä olikin lopulta sitten vähän enemmän, voittaja kertoo Veikkauksen haastattelussa.

– Tuntui siltä, että taju lähtee, kun sitä voittosummaa katsoi, oululaismies jatkoi.

Hän säntäsi pikkujouluista kotiinsa tarkistamaan, ovatko numerot todella oikein. Oikeinhan ne olivat. Mies on kertonut voitostaan perheelleen ja läheisille ystäville.

Perunasalaatin "avulla" lotossa miljoonia voittanut kertoo Veikkaukselle, kuinka palasi muina miehinä kauppaan katsomaan kuhinaa lottotiskillä – "Siellä oli aikamoinen jono"

– Reaktiot ovat olleet aika uskomattomia ja kaikki ovat olleet iloisia puolestani.

Näin kävi voiton jälkeen

Noin viikon verran voitosta miehellä oli ’’euronkuvat silmillä’’ ja ostoksia tuli tehtyä. Rahaa valui asioihin, joista hän oli aiemmin vain haaveillut, mikäli voitto sattuisi omalle kohdalle.

– Esimerkiksi asunnon tai oman talon ostaminen voisi olla kiva. Autoakin voisi päivittää. Ja tietenkin olen ajatellut, että perheelle ja ystäville annan jotain – varsinkin kun viime vuosi oli monille aika rankka. Pankkiin otan varmaan yhteyttä, jos rahoja laittaisi poikimaan johonkin, kun näin isoja rahoja ei ole aikaisemmin ollut, oululaismies suunnittelee.

Mies palaa vielä hetkeksi Veikkauksen haastattelussa arvokkaaseen kauppareissuun.

– Olihan se aika arvokas perunasalaatti, täräyttää voittaja.

Hän kertoo myös käyneensä voittonsa jälkeen samassa kaupassa ja huomanneensa mielenkiintoisen ilmiön.

– Siellä oli aikamoinen jono tiskille, jossa Lottoa myydään! Kyllä kuhinaa on riittänyt kaupalla, hän toteaa.

Lue myös: Miten Suomessa voi rikastua? Miljonääri Kim Väisäsen vinkit menestyksestä haaveileville: "Mulkkujen kanssa ei kannata tehdä töitä"

Lisää aiheesta:

Kotkalaismies heräsi Meripäivien jälkeen 58,3 miljoonaa euroa rikkaampana – "Ajattelin, että no jopas..."Nyt puhuu lottovoittaja, joka joutui jakamaan 1,2 miljoonan osuman 50 muun kanssa – tässä ensireaktio: "Pirskatti, kun kaikki menivät kaupaksi"Kouvolalaisesta tuli miljonääri kesken hampaiden pesun – tuoreet lottovoittajat ovat jättäneet samppanjat toistaiseksi kaupan hyllyille: "Ihmisethän huomaavat, että tässä äijä juhlii jotain isompaa"Ennätyspotin Lotossa napannut mies kommentoi nyt ensimmäistä kertaa onneaan – oli pelannut jo vuosia samoilla numeroilla: "Jatkossa ei tarvitse raha-asioita enää miettiä"Veikkaus: Mies ei tohtinut herättää vaimoaan, kun 2,5 miljoonan euron lottovoitto varmistui – "Ei tämä ole vielä pahemmin jalkoja heiluttanut"Kymmenen megapottia: MTV Uutiset selvitti, kenelle Suomen suurimmat rahavoitot ovat napsahtaneet – tämä miljoonavoittajista tiedetään
LottoVeikkausRahaOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lotto
  • 26.10.17:45
    Vakoilu

    Näin lottoamalla satumaisesti rikastuneen vakoojalegendan säätiö jakaa rahaa Suomen suojelijoille

  • 25.10.23:33
    Rahapelit

    Tässä on Loton oikeat numerot

  • 18.10.22:14
    Rahapelit

    Tässä on loton oikea rivi

  • 4.10.22:55
    Veikkaus

    Lotossa yksi täysosuma! Kahden miljoonan euron potti pelattiin kauppakeskuksen R-kioskilla

  • 29.9.18:13
    Saksa

    Saksalaismies löysi takin taskusta vanhan lottokupongin, voitti 15 miljoonaa