Seinäjokelainen Benedek Olah nousi toden teolla suomalaisen urheilukansan tietoisuuteen selvittyään ensimmäisenä täkäläisenä mukaan kesäolympialaisten pöytätennisturnaukseen. Aikoinaan samasta tempusta unelmoinut pingisammattilainen Pasi Valasti iloitsee tutun vastustajansa menestyksestä.
”Pentti” Olah kukisti lauantai-iltana pelatussa 1. kierroksen ottelussaan singaporelaisen Feng Chenin erin 4-1 ja eteni toiselle kierrokselle tanskalaisen Jonathan Grothin vastustajaksi.
25-vuotias Olah nousi kotimaan kapeaan kärkijoukkoon jo teini-ikäisenä kymmenisen vuotta sitten, kun Valasti oli tuohon aikaa lopettelemassa ammattilaisuraansa. Nyt 47-vuotiaana konkari haastaa nuoren tähtipelaajan edelleen SM-tasolla.
– Pärjään vielä kaikille muille paitsi Penalle. Kaikki muut voin voittaa, Valasti naurahtaa.
– Oli minulla kyllä vuoden 2014 SM-finaaleissa pari ottelupalloakin häntä vastaan. Se oli viimeinen mahdollisuus voittaa hänet, mutten pystynyt tekemään sitä silloin.
15 vuotta bundesliiga-ammattilaisena Saksassa pelannut Valasti yritti itse tosissaan vuosien 1988 ja 1996 kesäkisoihin, mutta tavoite jäi lopulta kaukaiseksi unelmaksi. Tuohon aikaan jokainen maa sai lähettää olympialaisiin kolme pelaajaa nykyisen kahden sijaan, joten silloisella järjestelmällä myös Olahin kisalippu olisi jäänyt haaveeksi.
– Meitä on ollut monta, jotka ovat sinne yrittäneet ja nyt kun Pentti pääsi, se tuntuu tosi hienolta. Kyllä me laskemme, että olemme samassa junassa, Valasti iloitsee. 
– Oli minullakin se unelma koko ajan, mutta rehellisesti sanottuna se ei jäänyt edes harmittamaan, koska se ei ollut ikinä niin lähellä.

