Pelle Miljoona: Rokilla ei rikastu Suomessa

Pelle Miljoona
Pelle MiljoonaMtv Oy
Julkaistu 09.08.2012 20:07(Päivitetty 09.08.2012 20:16)

Artisti Pelle Miljoona toteaa, että vain huikeat myyntimenestykset tuottavat suuria tuloja.

Pitkän linjan muusikko Pelle Miljoona eli Petri Tiili on jättänyt oman jalanjälkensä suomalaiseen kulttuurielämään. Menestynyt suomalaisartisti on julkaissut uransa aikana kymmeniä levyjä ja 11 kirjaa. Hänen uusin Puerto Galera -romaaninsa julkaistaan syksyllä.

Vuosien varrella sanataituri on huomannut, ettei rock 'n' roll tuo tilille suunnattomia tuloja. Hänen mielestään rikastumisesta ei musiikkilajin parissa kannata elätellä toiveita.

– Suomessa ei kyllä rokkarina pääse rikkaaksi – ja vielä vähemmän kirjojen kirjoittamisella, hän pohtii MTV3.fille.

Suosikkiartistin mukaan valtaosa musiikista ja kirjoista ei saavuta suuren yleisön suosiota. Hänen mielestä tilanne on toinen, jos tuotosta myydään 100 000 kappaletta.

– Suurin osa julkaistuista kirjoista tai levyistä ei ole mitään myyntimenestyksiä, hän toteaa.

Pelle Miljoona ei itse välitä materialismista. Tilanne hänen mukaan muuttuisi, mikäli hän ansaitsisi enemmän.

– Jos minulla olisi rahaa, niin se varmasti muuttuisi tärkeämmäksi. Olen elänyt sillä, mitä olen tehnyt. Jos minulla olisi perhettä, niin tilanne olisi toinen, hän puntaroi.

– En todellakaan kylve miljoonissa – korkeintaan satasissa, hän naureskelee.

Tulevaisuudessa Pelle ei aio tehdä uusia aluevaltauksia, sillä hän on tyytyväinen nykyiseen tilanteeseensa.

– Sen verran tiedän, että kirjoitan ja teen musiikkia. En halua tehdä muita asioita. Minusta ei ole sellaisen. Pitää tietää, mitä osaa ja haluaa tehdä, hän sanoo.

(MTV3)