Helsingin poliisi on tehnyt suurimman huumetakavarikon Jari Aarnion rikosepäilyjen paljastumisen jälkeen. Samalla estettiin albanialaisten johtaman rikollisjärjestön rantautuminen pääkaupunkiseudulle.
Pitkä huumetutkinta johti Helsingin poliisin syyskuussa Vantaan Länsimäessä sijaitsevan kerrostaloasunnon jääkaapille. Poliisi tiesi, että asunnosta löytyisi huumeita, mutta määrä löi erityistutkintayksikön poliisitkin ällikällä.
Jääkaapista löytyi noin 16 kiloa amfetamiinia, lähes 8 kiloa kokaiinia ja vajaa kilo Suomessa leviävää uutta, vahvaa ja erittäin koukuttavaa huumetta, kristallia. Katukaupassa huumeiden arvo olisi ollut jopa 2 miljoonaa euroa.
– Toki meillä oli jo tietoa, että tänne oltiin tuomassa suuri määrä huumausaineita ja täällä ne aiottiin myöskin levittää. Mutta määrä oli kyllä hieman yllättävä, sanoo Helsingin poliisin erityistutkintayksikön rikoskomisario Jari Pynnönen.
Helsingin huumetutkinta lamaantui vuosiksi
Kyseessä on isoin takavarikko, jonka Helsingin poliisi on tehnyt Jari Aarnion rikosepäilyjen paljastumisen jälkeen.
Vuoden 2013 jälkeen törkeiden huumerikosten tutkinta Helsingissä lamaantui. Yksiköitä järjesteltiin uudelleen ja useita pitkän linjan huumepoliiseja siirrettiin toisiin tehtäviin.
Isoja, kovien aineiden takavarikoita ei tähän saakka ole tehty edellisten vuosien malliin.



