Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pelastustyöt jatkuvat Indonesian tsunamin jälkeen – useiden pelätään kuolleen

1:42Tsunamivaroitus peruttiin Indonesiassa – sitten rantaan iskeytyikin valtava aalto
Julkaistu 29.09.2018 04:49

MTV UUTISET - Reuters

Indonesian Sulawesin saareen iskeytyneen tsunamin jäljiltä on löytynyt kuolonuhreja.

Alueella oleva lääkäri kertoo medialle, että ainakin 30 ihmistä on kuollut ja kymmeniä loukkaantunut. Uutistoimisto AFP:n paikalla oleva kuvaaja kertoo useista kuolleista.

Viranomaiset eivät ole kertoneet tarkkoja määriä kuolonuhreista, vaan ovat vain vahvistaneet, että kuolonuhreja on.

sulawesi indonesia tsunami maanjäristys (1)
Sulawesin Pulan kaupunkiin hyökyi kaksimetrinen tsunami 28.9. Ihmiset kävelevät tuhoutuneella rannalla ruumiiden ohi, jotka on peitetty sinisellä kankaalla.AFP / Lehtikuva

Kuolonuhrien määrän pelätään nousevan kun pelastustyöt etenevät. Viranomaisilla on ollut vaikeuksia pelastustöissä, koska Palun ja Donggalan alueille on vaikea päästä ja tsunami on aiheuttanut isoja sähkökatkoja. 

Kaksimetrinen hyökyaalto iski eilen Palun kaupunkiin voimakkaan maanjäristyksen jälkeen. Useita rakennuksia sortui 350  000 asukkaan kaupungissa. Sen lentokenttä on suljettu ainakin vuorokaudeksi.

Maanjäristyksen voimakkuus oli 7.5. Maanjäristyksessä kuoli viranomaisten mukaan yksi ihminen ja kymmennen loukkaantui.

Lisää aiheesta:

Indonesian maanjäristyksen uhriluku tarkentui: Kuolleita lähes 60 – eloonjääneitä etsitään yhä raunioistaIndonesian maanjäristyksessä kuollut ainakin noin 70 ihmistä ja satoja loukkaantunut – moni yhä loukussa sortuneissa raunioissaIndonesian tsunamin uhrimäärä nousi yli 800:aan – ihmiset huutavat apua talojen raunioistaIndonesian maanjäristyksessä ja tsunamissa kuolleiden määrä nousee – ainakin 420 kuollutIndonesian tsunamiuhrien lukumäärä kasvaa – "rannoilta löydetty useita ruumiita"Uuden-Seelannin maanjäristyksessä kuolonuhreja
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:40
    Australia

    Pääministeri: Sydneyn joukkoampumisen taustalla Isis-ideologiaa – Australia kiristää aselakejaan

  • 08:28
    Estonian onnettomuus

    Suora lähetys kello 15: Oliko hylyn repeämillä mitään osuutta turmaan? Estonia-selvityksen loppuraportti julkistetaan

  • 08:11
    Ukrainan sota

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • 06:27
    Yhdysvallat

    Hegseth määräsi jälleen veneiskun – kahdeksan kuoli

  • 06:13
    Donald Trump

    Trump vaatii BBC:ltä kymmenen miljardin dollarin korvauksia