Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pariskunta oli naimisissa 63 vuotta – kuolivat vain hetki toisensa jälkeen

Yhdysvalloissa 63 vuotta naimisissa ollut pariskunta menehtyi vain hetki toisensa jälkeen hoitokodissa.
Yhdysvalloissa 63 vuotta naimisissa ollut pariskunta menehtyi vain hetki toisensa jälkeen hoitokodissa.
Julkaistu 09.08.2016 06:32

MTV UUTISET

Rakkaus on valtava voima. Ja joskus edes kuolema ei pysty erottamaan rakkaita toisistaan. Eräs esimerkki tästä on Yhdysvalloissa Etelä-Dakotassa naimisissa ollut De Langen pariskunta.

Henry ja Jeannette De Lange kuolivat 31. elokuuta vain 20 minuutin sisällä yhteisessä huoneessaan vanhainkodissa, kertoo CNN.

Pariskunta oli ollut naimisissa 63 vuotta.

Perheen lapset olivat olleet vanhempiensa kanssa kuolemien aikaan. Alzheimeria sairastanut 87-vuotias Jeannette De Lange kuoli pariskunnasta ensin iltapäivällä kello 17.10.

– Luimme hänelle psalmia 103. Emme päässeet aivan loppuun, poika Lee De Lang kertoi.

– Hän poistui hyvin hyvin rauhallisesti.

Leen veli oli todennut syöpää sairastaneelle perheen isälle, että ”Äiti on mennyt pois” ja ettei tämän tarvitsisi taistella enää.

20 minuuttia myöhemmin Henry De Lange oli menehtynyt. Lasten mukaan isä oli avannut hetkeksi silmänsä ja katsonut vaimoaan, ennen kuin oli itse kuollut.

Lisää aiheesta:

June, 100, menehtyi vain 20 tuntia miehensä jälkeen – pariskunta ehti olla naimisissa 79 vuotta: "He lähtivät yhdessä"68 vuotta naimisissa ollut Robert, 88, menehtyi vain päivä vaimonsa kuoleman jälkeen: "He lähtivät omilla ehdoillaan"Pariskunta oli naimisissa 32 vuotta – menehtyivät alle tunnin sisällä toisistaan Pariskunnalle tehtiin kaksoiseutanasia - ”Yhdessä kuoleminen oli heidän hartain toiveensa”Pariskunta oli naimisissa lähes 70 vuotta – kuoli vuorokauden sisällä toisistaanMenehtyivät samana päivänä – pariskunta piti toisistaan tiukasti kiinni viimeiseen asti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:28
    Estonian onnettomuus

    Suora lähetys kello 15: Oliko hylyn repeämillä mitään osuutta turmaan? Estonia-selvityksen loppuraportti julkistetaan

  • 08:11
    Ukrainan sota

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • 06:27
    Yhdysvallat

    Hegseth määräsi jälleen veneiskun – kahdeksan kuoli

  • 06:13
    Donald Trump

    Trump vaatii BBC:ltä kymmenen miljardin dollarin korvauksia

  • 05:40
    Hävittäjät

    Suomen ensimmäinen F-35-hävittäjä julkistetaan Texasissa – MTV paikalla