Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paperilehdet joutuvat luopumaan printtiversioistaan koronan vuoksi

Printtilehdet joutuvat monessa maassa ahtaalle koronan vuoksi.
Printtilehdet joutuvat monessa maassa ahtaalle koronan vuoksi.All Over Press
Julkaistu 01.04.2020 08:53

MTV UUTISET – STT

Noin 60 australialaista sanomalehteä luopuu paperiversioistaan koronaviruksen aiheuttaman mainonnan supistumisen johdosta.

Rupert Murdochin mediayhtiö News Corp ilmoittaa, että päätös koskee alueellisia sanomalehtiä neljässä osavaltiossa.

Yhtiön Australian-yksikön johtaja Michael Millerin mukaan päätöksellä yritetään pelastaa mahdollisimman monta alan työpaikkaa.

– Emme tehneet tätä päätöstä kevein perustein. Koronaviruskriisi on aiheuttanut ennennäkemättömiä taloudellisia paineita.

Sanomalehtien mainostulot ovat laskeneet rajusti. Asuntomyynneille ja -esittelyille on asetettu rajoituksia, ravintoloita on kielletty tarjoilemasta omissa tiloissaan ja konsertit ja urheilutapahtumat on jouduttu perumaan.

Australiassa sanomalehdet olivat jo aiemmin ryhtyneet siirtymään verkkoon ja media-ala on maassa muutenkin ahtaalla. Uutistoimisto AAP:n on määrä lopettaa toimintansa myöhemmin tänä vuonna.

Sama ilmiö on nähtävissä myös Yhdysvalloissa, jossa suurin sanomalehtikustantaja Gannett ilmoitti maanantaina lomauttavansa henkilökuntaansa ja laskevansa palkkoja.

Mediakonsernit ovat menettäneet kannattavuuttaan, kun tilaajamäärät laskevat ja mainostulot ohjautuvat yhä enemmän Googlelle ja Facebookille.

Lisää aiheesta:

Australian hallitus arvostelee ankarasti Facebookin uutisestoa – ei aio perääntyä lakiesityksestäKorona on kurittanut Disneyn huvipuistoja – viihdejätti aikoo vähentää 32 000 työpaikkaa ensi vuonnaBritannian mediassa käy kato – satoja työpaikkoja häviää BBC:llä ja lehdistössäFinnair sai lisää seuraa: Myös australialainen Qantas liittyi lentojaan leikkaavien yhtiöiden joukkoonAustralian uutistoimisto AAP pistää lapun luukulleSaksalainen lentoyhtiö Lufthansa kiipelissä koronaviruksen takia – pohtii säästötoimenpiteitä
AustraliaYhdysvallatKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Australia
  • to23:55
    Ensimmäinen maailmansota

    Australiaan rantautui pullopostia ensimmäisestä maailmansodasta

  • ke16:59
    Kuolema

    Luksusristeilijä unohti vanhuksen trooppiselle saarelle traagisin seurauksin

  • 6.10.07:32
    Ulkomaat

    16 ihmistä loukkaantui ampumisessa Australiassa

  • 2.10.07:00
    Myrkylliset kasvit

    Australian myrkkysienimurhaaja aikoo valittaa tuomiostaan

  • 22.9.10:54
    Palestiina

    Ranskan määrä tunnustaa Palestiina tänään kovan nelikon vanavedessä – Saksa toisti, ettei aio tunnustaa ainakaan vielä