Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Palkitulta Makia Clothingilta ensimallisto naisille

Julkaistu 09.02.2011 13:50(Päivitetty 09.02.2011 13:56)

Makia Clothing pukee nyt myös naisia säätä, kulutusta ja katsetta kestävillä vaatteilla.

Vuoden suomalainen muotiteko 2010 -palkinnon voittanut Makia Clothing lanseeraa markkinoille tänä keväänä ensimmäisen naisten vaatemallistonsa ja kasvattaa jälleenmyyntiverkostoaan.

– Naisten mallisto tulee mukailemaan merkin filosofiaa pelkistetystä, aikaa kestävästä skandinaavisesta tyylistä, kertoo Makia Clothingin brand manager Joni Malmi, joka on myös yksi yrityksen perustajajäsenistä.

Maanläheistä ja käytettävää tyyliä on luvassa nyt siis naisillekin. Kevätmallisto sisältää takkeja, huppareita, toppeja, mekkoja ja t-paitoja.

– Lähdimme samalla hillityllä mentaliteetilla liikkeelle kuin miestekin malliston kanssa. Muutamassa sesongissa miesten mallisto on kuitenkin jo kasvanut kahdeksasta tuotteesta parin sadan tuotteen mallistoksi, Malmi kertoo.

Jo ensi talvelle on kaavailtu laajempaa naistenmallistoa, josta löytyy enemmän ulkovaatteitakin Raglan Parka takista pipoihiin sekä kaulahuiveihin.

– Naistenmallisto keväälle on vielä suht suppea, mutta kasvaa aikamoisesti jo ensi talvelle, Malmi lupailee.

Makia Clothingin tavoitteena on, että heidän vaatteitaan voi käyttää milloin tahansa, vaatteiden tulee olla miellyttäviä, tyylikkäitä ja hyvin sopivia. Sään ja kulutuksen kestäminen on myös huomioitu.

MTV3/Helmi

Kuvat: Makia Clothing

Lisää aiheesta:

Paistopisteen joulutorttujen testissä täysyllätys: "Kauhea källi!"THL: Influenssakausi alkamassa normaalia aikaisemminVäitöstutkimus: Yksi asia voi vaikuttaa selvästi nuoren koulumenestykseenSuperkätevä tapa tehdä joulutortut: "Lopputulos on tosi hyvä!"Kadonnut flamingo Frankie löytyi lopulta odottamattomasta paikastaGlukoosisensoreissa voi olla vaarallinen vika – diabeetikko, tarkista sensorisi!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:02
    Halpa vs. kallis

    Paistopisteen joulutorttujen testissä täysyllätys: "Kauhea källi!"

  • 17:32
    Influenssa

    THL: Influenssakausi alkamassa normaalia aikaisemmin

  • 16:45
    Nuoret

    Väitöstutkimus: Yksi asia voi vaikuttaa selvästi nuoren koulumenestykseen

  • 15:34
    Leivonta

    Superkätevä tapa tehdä joulutortut: "Lopputulos on tosi hyvä!"

  • 14:02
    Luonto ja eläimet

    Kadonnut flamingo Frankie löytyi lopulta odottamattomasta paikasta