Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pakistan on ollut talebanien hyvä ystävä vuosikymmeniä – Millaisena avoin salasuhde jatkuu, vai polttaako Pakistan näppejään ääriliikettä tukiessaan?

2:37Useat maat suorittaneet evakuointilentoja pois Kabulista – näin Saksaan saapuneet pakolaiset voivat maahan saapuessaanUseat maat suorittaneet evakuointilentoja pois Kabulista – näin Saksaan saapuneet pakolaiset voivat maahan saapuessaan
Julkaistu 21.08.2021 17:38
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Talebanien valtaannousu Afganistanissa herätti suurta riemua paitsi jihadisteissa Afrikan sarvesta Kaakkois-Aasiaan, myös naapurimaassa Pakistanissa ydinasevaltion johtoa myöten.

Pakistan on ollut pitkään talebanien tärkein tukija. Tukijan rooli on nyt entistä suuremman syynin alla, ja maalla on oma Taleban-ongelma, Pakistanin taleban TTP.

Tavaraliikenne on alkanut taas rullata Afganistanin ja Pakistanin välisten raja-asemien yli. Vuosien mittaan kuljetusajoneuvojen lisäksi raja on ollut avoin talebanien taistelijoiden ja heidän aseidensa liikenteelle.

Paikallisten heimo- ja kansanryhmien kuten pashtujen historiallisten kotiseutujen takia raja on muutenkin toisaalta vain britti-imperiumin aikana vedetty viiva kartalla.

Pakistan on tarjonnut suojaa niin talebanien johdolle kuin rivimiehille. Maasta on saanut muun muasa lepoa ja paikallisissa sairaaloissa taisteluhaavoista toipumista.

Liiketoimia Pakistanissa, maan passilla maailmalla

Talebanit myös pyörittävät liiketoimiaan Pakistanissa, ja jotkut talebaneista matkustavat maailmalla Pakistanin passeilla.

Pakistan puolestaan sanoo olleensa keskeinen vaikuttaja talebanien saamiseksi rauhanneuvotteluihin Dohassa, missä liike ja Yhdysvallat sopivat viime vuoden helmikuussa rauhan palauttamisesta Afganistaniin.

Edellisen kerran talebanit olivat vallassa 1996-2001. Sitä ennen tulevia talebaneja oli taistellut ateistisen Neuvostoliiton miehitystä vastaan. Näitä mujahideenejä tukivat Pakistan, Saudi-Arabia ja Yhdysvallat.

Pakistanille tuki oli tuolloin sekä uskonnollisesti motivoitunutta että geopoliitikkaa. Pakistania miellyttävä hallinto Kabulissa antaa maantieteellistä ja poliittista puskuria, ”strategista syvyyttä”.  

Tiedustelupalvelun Isin pitkät suhteet

Pakistanin tärkein tiedustelupalvelu Isi loi suhteet talebaniin sen lyhyellä valtakaudella, ja on ylläpitänyt niitä siitä lähtien.

Suhde on julkinen salaisuus, ja se on ollut vaikea Yhdysvalloille, joka on vuosikymmenien mittaan tukenut Pakistanin asevoimia kymmenillä miljardeilla dollareilla.

Washingtonin tuesta huolimatta syyskuun 9. 2001 terrori-iskujen jälkeen talebanien suojattina ollut al-Qaidan johtaja Osama bin Laden piileskeli vuosikausia Pakistanissa Abbottabadissa, reilun kilometrin päässä armeijan paikallisesta sotilasakatemiasta.  

Samaan aikaan Pakistan oli Yhdysvaltain liittolainen talebanien häätämisessä pois vallasta ja yrityksissä vakauttaa Afganistan.

Pääministeri "taliban Khan"

– Orjuuden kahleet ovat katkenneet, Pakistanin pääministeri, takavuosien krikettisuuruus Imran Khan iloitsi, kun Afganistanin presidentti Ashraf Ghani oli paennut maasta, ehkä mukanaan matkalaukuittain dollareita.  

Yksi Khania vähemmän mairitteleva kutsumanimi on ”taliban Khan”. Pian Khanin ylistyksen jälkeen Pakistanin ulkoministeri Shah Masood Qureshi toppuutteli intoa. Katsotaan millainen taleban on vallassa, kuului hänen pehmentävä viestinsä.

Pakistan voi polttaa näppejään monin tavoin. Sillä on huolenaan paitsi kansainvälinen maine talebanien tukijana, myös omat talebanit.

TTP eli useiden ryhmien kattojärjestö Tehrik-i-Taliban Pakistan haluaa kaataa Pakistanin nykyhallinnon, ja se on tehnyt lukuisia terrori-iskuja Pakistanissa. Sen jäseniä majailee itäisessä Afganistanissa.

TTP:n johtajan Noor Wali Mehsudin äskeisen kommentin mukaan järjestö haluaa saada itsenäisyyden Pakistanin luoteisille alueille.

Tukeeko taleban Pakistanin talebaneja?

TTP:n suhteet Afganistanin kaimoihin ovat monen arvion mukaan vaikeat, jopa keskinäisiä yhteenottoja on tapahtunut, vaikka Wali Mehsudin mukaan TTP:llä ja talebaneilla on hyvät suhteet. Talebanien myös kerrotaan tänä kesänä vapauttaneen vankiloista lähes 800 TTP:n taistelijaa.

– Itäisestä Afganistanista käsin TTP on kiihdyttänyt väkivaltaa Pakistania vastaan, ja näyttää valmistelevan suurta hyökkäystä, arvioi uutistoimisto Reutersille tutkija Asfandyar Mir yhdysvaltalaiseen Stanfordin yliopistoon liittyvästä kansainvälisen politiikan tutkimuskeskuksesta.

Mirin mukaan nyt mitataan, pitääkö Taleban sanansa olla sallimatta maaperällään terrorismiin valmistautuvaa toimintaa, vai katsooko se PTT:tä läpi sormiensa (kuten myös al-Qaidaa).

Menestyksestään huumaantunut, kansainvälistä hyväksyntää hakeva taleban voikin joutua puun ja kuoren väliin. Maailma on muuttunut sitten vuosituhannen vaihteen.  

Kelpaako taleban jihadisteille?

Mitä jos jihadistit laajemminkin eivät enää pidäkään patavanhoillista liikettä riittävän radikaalina tiukan linjan islamintulkinnan toteuttajana, vaan uskonvihollisten (länsimaat, Venäjä, Kiina ja kaikki muut vihollisiksi sopivat) kätyrinä, ja aloittavat omat iskunsa talebaneja vastaan?

Jihadistinen Isis on jo nyt sen vastustaja.

Tällöin myös Pakistanin sisäinen turvallisuus olisi enemmän koetuksella, jos epävakaus iskuineen jatkuvat, kun taleban ei kykene kontrolloimaan äärijärjestöjä rajojensa sisällä.

Voi olla, että Islamabad joutuisi kulissien takana pyytämään tukea Washingtonista. Ja Kiinakin alkaisi vaatia yhä parempaa turvallisuutta rakennusmiehilleen.

Kiina haluaa turvallisuutta Pakistanilta

Reutersin mukaan Pakistanin länsiosassa Balochistanissa tehtiin eilen perjantaina terrori-isku kiinalaisten autosaattueeseen. Hyökkäys ei ollut ensimmäinen kiinalaisiin kohdistunut terroriteko.

Viranomaiset syyttävät iskusta PTT:tä, joka kiistää teon. Kiina on investoinut kymmeniä miljardeja euroja infrastruktuurihankkeisiin Pakistanissa osana Vyö ja tie -projektia.  

Pakistanin maaperällä ovat lisäksi monet jihadistit saaneet koulutusta ennen hyökkäyksiään eri puolilla maailmaa. Pakistanin luoteiset heimoalueet (englanninkielisellä lyhenteellä Fata) ovat eri ääri- ja jihadistijärjestöjen toiminta-aluetta, missä Pakistanin armeija on ollut vaikeuksissa.

Oma taloudellinen, sosiaalinen ja turvallisuusvaikutuksensa ovat myös Pakistanissa olevat ainakin 1.4 miljoonaa virallista afganistanilaispakolaista. YK:n mukaan heitä voilla ehkä olla jopa kolme miljoonaa. 

Lue myös: Apulaissotilasprofessori antaa arvion: Talebanin valta on kaukana sinetöidystä Afganistanissa – ääriliike kohtaa vielä uhkia maan sisältä

Lisää aiheesta:

Afganistanin hylkiövaltion asema karisee – Taleban-hallinto jatkaa pelolla johtamista ja naisten sortamistaMihin unohtui Afganistan? Maan tilanne on jäänyt Ukrainan sodan varjoon, vaikka Taleban koventaa otteitaanVihollisena "vääräuskoiset ja moraalinen rappio" – tällainen on jihadismin uhka vuonna 2022Taleban voitti sodan, mutta Afganistanin hallitsemisesta on tulossa sille erittäin vaikea tehtäväVastarinta kytee talebanien valtaamassa Afganistanissa – kamppailua johtavat syrjäytetty varapresidentti ja edesmenneen uskonsoturin poikaSaako Al-Qaida taas lisää jalansijaa Afganistanissa? Taleban ei ole katkaissut suhteitaan jihadistijärjestöön
TalebanTerrorismiPakistanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Taleban
  • 1.10.17:52
    Afganistan

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Afganistan

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Afganistan

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen

  • 3.7.23:38
    Afganistan

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon