Talebanien valtaannousu Afganistanissa herätti suurta riemua paitsi jihadisteissa Afrikan sarvesta Kaakkois-Aasiaan, myös naapurimaassa Pakistanissa ydinasevaltion johtoa myöten.
Pakistan on ollut pitkään talebanien tärkein tukija. Tukijan rooli on nyt entistä suuremman syynin alla, ja maalla on oma Taleban-ongelma, Pakistanin taleban TTP.
Tavaraliikenne on alkanut taas rullata Afganistanin ja Pakistanin välisten raja-asemien yli. Vuosien mittaan kuljetusajoneuvojen lisäksi raja on ollut avoin talebanien taistelijoiden ja heidän aseidensa liikenteelle.
Paikallisten heimo- ja kansanryhmien kuten pashtujen historiallisten kotiseutujen takia raja on muutenkin toisaalta vain britti-imperiumin aikana vedetty viiva kartalla.
Pakistan on tarjonnut suojaa niin talebanien johdolle kuin rivimiehille. Maasta on saanut muun muasa lepoa ja paikallisissa sairaaloissa taisteluhaavoista toipumista.
Liiketoimia Pakistanissa, maan passilla maailmalla
Talebanit myös pyörittävät liiketoimiaan Pakistanissa, ja jotkut talebaneista matkustavat maailmalla Pakistanin passeilla.
Pakistan puolestaan sanoo olleensa keskeinen vaikuttaja talebanien saamiseksi rauhanneuvotteluihin Dohassa, missä liike ja Yhdysvallat sopivat viime vuoden helmikuussa rauhan palauttamisesta Afganistaniin.
Edellisen kerran talebanit olivat vallassa 1996-2001. Sitä ennen tulevia talebaneja oli taistellut ateistisen Neuvostoliiton miehitystä vastaan. Näitä mujahideenejä tukivat Pakistan, Saudi-Arabia ja Yhdysvallat.
Pakistanille tuki oli tuolloin sekä uskonnollisesti motivoitunutta että geopoliitikkaa. Pakistania miellyttävä hallinto Kabulissa antaa maantieteellistä ja poliittista puskuria, ”strategista syvyyttä”.
Tiedustelupalvelun Isin pitkät suhteet
Pakistanin tärkein tiedustelupalvelu Isi loi suhteet talebaniin sen lyhyellä valtakaudella, ja on ylläpitänyt niitä siitä lähtien.
Suhde on julkinen salaisuus, ja se on ollut vaikea Yhdysvalloille, joka on vuosikymmenien mittaan tukenut Pakistanin asevoimia kymmenillä miljardeilla dollareilla.
Washingtonin tuesta huolimatta syyskuun 9. 2001 terrori-iskujen jälkeen talebanien suojattina ollut al-Qaidan johtaja Osama bin Laden piileskeli vuosikausia Pakistanissa Abbottabadissa, reilun kilometrin päässä armeijan paikallisesta sotilasakatemiasta.
