Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paavi Franciscus tuomitsee Yhdysvaltojen mellakat: "Väkivaltaisuudet on tuomittava huolimatta siitä, kuka niitä harjoittaa"

4:01Washingtonin mellakoita suunniteltiin etukäteen sosiaalisessa mediassa – mikä on alustojen vastuu?Washingtonin mellakoita suunniteltiin etukäteen sosiaalisessa mediassa – MTV Uutiset livessä käsiteltiin alustojen vastuuta.
Julkaistu 10.01.2021 14:37
Toimittajan kuva

Pyry-Jukka Peltomäki

pyry-jukka.peltomaki@mtv.fi

Vatikaani kertoo Paavi Franciscuksen tuomitsevan Yhdysvaltojen Capitol Hillin väkivaltaiset levottomuudet. Paavi esitti kantansa sunnuntain rukouksessaan sekä Italian Canal 5 -kanavalle antamassaan haastattelussa, uutisoi muun muassa Vatikaanin tiedotustoimiston uutissivusto.

Paavi kertoo yllättyneensä Yhdysvaltojen viime viikon tapahtumista. Paavi kuitenkin muistuttaa, että mikään yhteisö ei voi luottaa siihen, että se olisi vapaa kumouksellisesta toiminnasta.

– Yllätyin, sillä he ovat erittäin kurinalainen demokratia, Paavi kommentoi.

Paavi muistuttaa kuitenkin, että vanhimmissakin yhteiskunnissa on vikansa, ja sen sisältä löytyy yhteiskuntarauhaa rikkovia ja yleistä järjestystä vastustavia ihmisiä.

– Väkivaltaisuudet on tuomittava huolimatta siitä, kuka niitä harjoittaa, Paavi tuomitsee.

Paavi peräänkuulutti ymmärtämisen tärkeyttä, etteivät samanlaiset väkivaltaisuudet jää toistuvaksi ilmiöksi historian virtaan.

– Ymmärtäminen on kaiken perusta, vain sieltä voi löytää pelastuksen, Paavi päätti.

Lue myös: Kongressiin tunkeutumisesta uusia syytteitä ja pidätyksiä – Yhdysvalloissa pohditaan yhä, miten mellakointi oli mahdollista

Trumpin virkarikossyytettä koskeva aloite huomenna senaatissa – Republikaanisenaattori: "Syytekynnys ylittyy"

Lisää aiheesta:

CNN: Yhdysvalloissa kaksi kongressin poliisia on pidätetty virasta – syynä Washingtonin levottomuuksien aikainen toimintaAmerikkalaiset jättiseurat jyrähtivät yhdessä Washingtonin tapahtumista – pistävä kannanotto poliisin toiminnasta: "Se kuva kertoo minulle enemmän kuin tuhat sanaa"Obama: Väkivalta Capitol-kukkulalla oli Trumpin yllyttämääMielenosoittajat sytyttivät Guatemalan kongressirakennuksen tuleen – vaativat presidentin eroaTrump sydämistyi New Yorkin keskustaan maalattavasta Black Lives Matter -tekstistä – kutsui sanoja "vihan symboliksi"Kehottiko Trump tviiteillään vastamielenosoituksiin? Demokraattien Biden antoi tukensa viime päivien protesteille, mutta ei väkivallalle
PaaviVatikaaniWashingtonin levottomuudetYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Paavi
  • 20.10.05:42
    Vakoilu

    Näin maailman pienin valtio vakoilee yhä ympäri maailmaa: "Yksi maailman tärkeimmistä tiedustelukoneistoista"

  • 18.7.17:51
    Benjamin Netanjahu

    Paavilla ja Netanjahulla puhelinkeskustelu – katuva Netanjahu teki aloitteen

  • 17.7.15:29
    Israel

    Israelin isku Gazan ainoaan katoliseen kirkkoon tappoi kaksi – paavi kommentoi

  • 9.7.20:23
    Vatikaani

    MTV vieraili paavin kirjastossa – "salaisista huoneista" liikkuvat salaliittoteoriat huvittavat työntekijöitä

  • 9.7.18:38
    Ukrainan sota

    Paavi tarjosi Vatikaania paikaksi Ukrainan rauhanneuvotteluille