Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Marin: Suomen ja Ruotsin on syytä liittyä Natoon yhtäaikaisesti – "Se on meidän etumme ja se on Naton etu"

11:14Sanna Marin tapasi Ruotsin pääministerin Tukholmassa – näin he kommentoivat kivistä Nato-taivaltaKatso video: Sanna Marin tapasi Ruotsin pääministerin Tukholmassa – näin he kommentoivat kivistä Nato-taivalta.
Julkaistu 02.02.2023 17:18
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Pääministeri Sanna Marin (sd.) piti oman tiedotustilaisuutensa myös Suomen lehdistölle Marinin ja Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonin tiedotustilaisuuden jälkeen.

Marinilta kysyttiin pitkälti samaa, mitä pääministereiden aiemmassa tiedotustilaisuudessa kysyttiin: Suomen ja Ruotsin Nato-prosessista ja siitä, onko mahdollista, että Suomi liittyisi Natoon ennen Ruotsia.

Marinilta kysyttiin myös, että näkisikö hän tarpeelliseksi, että jokin suurempi Nato-maa, esimerkiksi Yhdysvallat, tai itse Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg tekisi uuden ulostulon, jotta Ruotsin ja Turkin neuvottelujen solmu aukeaisi.

– Näkisin näin, että tässä tilanteessa on syytä pysyä rauhallisena. Tärkeä viesti on se, että Suomi ja Ruotsi jakavat yhteisen turvallisuusympäristön. Molempien maiden sekä Naton intressissä on se, että Suomi ja Ruotsi liittyvät Natoon yhtäaikaisesti. Sillä on turvallisuuspoliittiset ulottuvuutensa ja se ei ole mikään pieni kysymys. Kyse ei ole vain siitä, että olemme hyviä naapureita.

Pääministeri Marinista on harmillista, että Ruotsia pidetään tässä asiassa häirikkönä.

Lue myös: "Ruotsi ei ole ongelman aiheuttaja" – Nato-prosessin keskellä olevat pääministerit Marin ja Kristersson pitivät tiedotustilaisuuden

Marin painotti myös, että on tärkeää, ettei Suomen ja Ruotsin välille synny railoa. Tässä pääministeri viittasi kysymykseen siitä, pitäisikö Suomen liittyä Natoon ennen Ruotsia. 

Ilta-Sanomat kertoi tänään julkistamassa kyselyssään, että 53 prosenttia kyselyyn vastanneista näkee, ettei Suomen Natoon liittyminen saa olla riippuvainen siitä, millainen Ruotsin aikataulu on. 

Pääministeri toisti saman viestin, joka on kuultu niin ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.), Ruotsin kuin myös Naton suunnalta: 

– Suomen ja Ruotsin on syytä liittyä Natoon yhtäaikaisesti. Se on meidän etumme ja se on Naton etu.

Lisää aiheesta:

Ruotsissa ymmärretään jos Suomi menee Natoon ennen Ruotsia – "Ei Ruotsissa sillä tavalla hätää ole"Ruotsin ulkoministeri Billström: "Ei ole tehtäväni kommentoida Suomen Nato-jäsenyysprosessia"Bloomberg: Turkin päätös Suomen Nato-jäsenyyden hyväksymisestä lähellä – Ruotsin tilanne voi olla heikompiRuotsin ulkoministeri MTV Uutisille: Selvitämme, mitä Haaviston Nato-lausunto tarkoittaaNiinistö: Olemme aloittaneet Nato-prosessin Ruotsin kanssa ja jatkamme Ruotsin kanssaLinde: Suomen Nato-kannalla on suuri vaikutus Ruotsin linjaan – ulkoministerit korostivat useaan otteeseen maittemme erityissuhdetta
Sanna MarinNatoPolitiikkaMaailmanpolitiikkaTurkkiRuotsiUkrainan sotaVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • 22.10.00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • 20.10.17:05
    Vainoaminen

    Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle syytteet

  • 8.10.19:45
    Kirjat

    Sanna Marinilta paljastus tulevasta kirjastaan

  • 7.10.09:14
    Seurapiirit

    Sanna Marin avasi yhdysvaltalaislehdelle hänen ja Markus Räikkösen avioeron taustoja

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"