Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääekonomisti ei näe nollakorkojen ajalle loppua – näin se vaikuttaa asuntolainaasi

Julkaistu 22.07.2019 18:05
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

Asuntolainojen korkoja viitoittava 12 kuukauden euribor on pysynyt 2 prosentin tuntumassa tai sen alapuolella koko 2010-luvun ajan. Tilanne on historiallinen, eikä muutoksia näy ainakaan seuraavan vuoden aikana, sanoo Handelsbankin pääekonomisti Tiina Helenius.

Helenius perustaa arvionsa Euroopan keskuspankin linjaukseen, jonka mukaan korkotaso pysyy matalalla vuoden 2020 puoliväliin saakka.

– Se on aika pitkä aika, Helenius sanoo.

Asunnon sijainnilla on väliä

Niille, joilla on jo asuntovelkaa, matalat korkomenot antavat mahdollisuuden joko lyhentää lainaa tai kuluttaa suunniteltua enemmän. Uutta asuntolainaa ottaville tilanne on hieman monimutkainen.

– Matalat korot hyödyttävät kotitalouksia, joilla on hyvä lainan takaisinmaksukyky. Jos takaisinmaksukyky on heikko, pitää pankin näkökulmasta asuntoprojektin olla arvokehityksen puolesta vakaampi, Helenius sanoo.

Lue myös: Lainoja nostettiin huippuvilkkaasti, vakuudettomissa kulutusluotoissa kaikkien aikojen ennätys

Asuntolainaa on siis vaikeampi saada syrjäisempiin kuin kasvukeskuksissa sijaitseviin kohteisiin. Lisäksi lainanhakua auttaa, jos hakija pystyy pitämään työpaikastaan kiinni.

Kilpailu hyödyttää asiakkaita

Matalat korot näkyvät pankeille niin, että ne joutuvat etsimään tuottoa muualta kuin koroista. Matalien korkojen aika on Heleniuksen mukaan lisännyt myös pankkien välistä kilpailua.

Lue myös: Asuntosijoittajalta vaaditaan tarkkaavaisuutta sijoituskohteiden valinnassa: "Sijoittajat ovat huomanneet, etteivät asunnot menekään ihan niin helposti vuokralle kuin aikaisemmin"

Helenius sanoo, että kilpailu näkyy myös asiakkaalle asuntolainojen marginaaleissa, joita matalan korkotason ympäristössä maksetaan.

– Pankkikilpailu pitää marginaalit varsin kohtuullisena, Helenius kertoo.

Lisää aiheesta:

Pankit tahkoavat huipputuloksia asuntovelallisten kustannuksella – näin suuren korkoon on syytä varautua MTV:n kysely: Reippasti yli puolet huolissaan korkojen noususta – Danske Bank povaa, milloin korot kääntyvät laskuunAsuntolainojen korot kovassa nousussa – suomalaiset selviytyvät maksuistaan toistaiseksi, tässä keskeisimmät syytAsuntovelallisten korkokustannukset pomppasivat viime kuussa historiallisen paljon – OP: Pahin voi olla vasta edessäUusi hallitus lupaa parannuksia vuokralaisten asemaan – sen sijaan omistusasujat joutuvat luopumaan asuntolainan korkovähennyksestäPankit kilpailevat taas asuntolainoilla – nämä asiat vaikuttavat lainan hintaan: "Varakas asiakas ei välttämättä saa lainaa vähävaraisempaa halvemmalla"
AsuntolainaRahaMTV Uutiset LivePankitTalous

Tuoreimmat aiheesta

Asuntolaina
  • Eilen07:15
    Asuntokauppa

    Pankit entistä tarkempia asuntolainojen suhteen – "Ennen pankinjohtaja päätteli silmistä, voiko luottaa ja myöntää lainaa"

  • 28.11.14:38
    Suomen Pankki

    Yritysten lainanotto vilkastui – asuntolainoihin odotetaan kasvukäännettä ensi vuonna

  • 30.10.08:03
    Asuntokauppa

    Suomalaiset asuvat väkisin epäsopivissa asunnoissa, jos uhkana on myyntitappio

  • 28.10.08:37
    Asuntokauppa

    Asuntojen hinnat jatkoivat laskuaan syyskuussa

  • 27.10.08:24
    Korot

    Palaavatko nollakorot vielä? Asiantuntijat kommentoivat