Ruotsi avasi jääkiekon World Cupin voitolla. Avauspelissä kaatui Venäjä maalein 2-1. Viimeinen minuutti oli hullu näytös.
Venäjä sortui ottelussa perisyntiinsä, ei pelannut yhtenäisesti joukkueena eikä sitä mukaa saanut mitään aikaan. Joukkueella ei ollut kunnon menoa kuin viimeisellä minuutilla. Ruotsin puolella ylimääräistä värinää tuotti se, että ykkösmaalivahti Henrik Lundqvist ei tullutkaan alkulämmittelyyn. Sairastuneen tähden korvannut Jacob Markström hoiti pikahälytyksestä huolimatta urakkansa tyylillä.
Ottelun avauserä oli molemmilta osapuolilta todella tunnustelevaa, eikä maaleja nähty. Toinen erä ehti puoliväliinsä ja Ruotsi iski kahdesti pikatahtiin.
Pelikello pysähtyi aikaan 30.41, kun Gabriel Landeskog lämäsi hurjalla kudilla kiekon tolpan kautta maaliin. Pahasti maskiin jäänyt Venäjän maalivahti Sergei Bobrovski ei voinut mitään.
Tästä meni vain kaksi minuuttia ja Victor Hedman sivalsi parhaalta mahdolliselta paikalta kiekon uudelleen Venäjän maaliin.
Venäjälle tarjottiin päätöserässä ylivoimaa ja muita mahdollisuuksia, mutta Aleksandr Ovetshkinin johtamat tähdet onnistuivat liian myöhään. Ovetshkin itse iski Venäjän ainoan maalin 33 sekuntia ennen pelin loppua. Osuma oli maalinsylkijän taidonnäyte, hänen laukauksensa ohitti kolme ruotsalaista matkalla kohti tolpan juurta.
Pelikelloon jäi vain seitsemän sekuntia, kun Venäjä tuuletti jälleen. Osuma kuitenkin hylättiin. Ovetshkin rynnisti maalin edessä ylös pompanneeseen kiekkoon, haroi sitä hanskallaan ja kiekko meni maaliin. Ovetshkin jatkoi juhlimistaan, sillä hän näytti voitonvarmana, että kiekko osui myös hänen mailaansa. Hidastus ei ollut samaa mieltä ja Venäjä jäi ilman toista maalia.

