Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulun keskustassa outo tilanne: Kukko kiekumassa aivan väärässä paikassa

Oulun keskustassa löydettiin sunnuntaina yksinäinen kukko. Silminnäkijän ottama kuva.
Oulun keskustassa löydettiin sunnuntaina yksinäinen kukko. Silminnäkijän ottama kuva.
Julkaistu 20.04.2025 21:31
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Oulun keskustassa havaittiin tänään erikoinen näky, kun Kauppatorilla sijaitsevalle terassille oli ilmestynyt kukko.

Paikalla ollut silminnäkijä kertoo oudosta tilanteesta MTV Uutisille.

– Tulimme kahden ystävän kanssa kahville Torinrantaan. Olimme lähdössä kotia kohti, niin kuulimme kukon kiekumista.

Ystävykset olivat keskenään pohtineet, että eihän kukon kiekuminen voi olla aivan keskusta-alueella mahdollista ja päättivät lähteä katsomaan, mistä ääni tulee.

– Siellähän oli sitten kukko suljetun telttaravintolan pihassa. Täysin yksinään Oulun Kauppatorilla, sellaisella terassilla oli siinä. Siellä se kiekui yksinään.

Silminnäkijä kertoo, että kukko tepasteli hämmentyneen oloisesti.

– Selkeästi näki, että se oli väärässä paikassa.

Kukko pakeni työmaa-aitauksen sisälle

Läheisten ravintoloiden työntekijät tulivat auttamaan kukon kiinniotossa, mutta ripeäliikkeinen yksilö onnistui livahtamaan torilla sijaitsevan työmaan aitojen sisäpuolelle.

Ystävykset olivat kyselleet muilta paikallaolleilta, että kenelle kukko kuuluu, mutta kukaan ei tunnistanut sitä omakseen. He päättivät laittaa yksinäisestä kukosta ilmoituksen Facebookiin.

Ilmoituksen oli huomannut tunnin ajomatkan päässä Oulusta asuva henkilö, joka kertoi myyneensä kyseisen kukon juuri tänään.

Lue myös: Oululainen kanakuoro piristää isäntäväkeään musiikkiesityksillä – näin rytmikkäästi sujuu kuorokotkotus!

– Kukko oli sitten jotenkin torille päätynyt. He olivat hyvin järkyttyneitä tilanteesta.

Paikallisen hylättyjen pieneläinten tukiyhdistyksen vapaaehtoiset tulivat etsimään kukkoa haavien ja jyvien avulla ja löysivät sen lopulta.

Silminnäkijän tietojen mukaan kukko on tarkoitus palauttaa sen alun perin myyneelle taholle. 

"Toivottavasti ei tule trendiä"

Silminnäkijä toteaa MTV Uutisille, että kokonaisuudessaan tilanne oli surullinen.

– Olihan tämä erikoista, että Oulun torilta kahvireissulta löytyy kukko siitä muutaman metrin päästä, mutta samalla se on kyllä todella järkyttävää. Eihän kukko itsekseen ole sinne mennyt, vaan jonkun ihmisen on täytynyt se sinne jättää.

Esimerkiksi sosiaalisessa mediassa on liikkunut tietoja myös vastaavista muista tapauksista, joissa kukko tai kana on aiemmin jätetty kaupungille.

– En tiedä, onko tämä ollut joku pääsiäistemppu. Tosi surullista, jos joku on tällaisen tehnyt. Eihän missään nimessä näin tule toimia. Toivottavasti tällaisesta ei tulisi mitään trendiä. Jos se on tahallinen temppu, niin sehän on eläinsuojelurikos.

Lisää aiheesta:

Johanneksen pihalle tallusteli karhu Salossa – "Makoili siinä ja mutusteli jätöksiä"Aggressiivinen Unssi-hieho jo viikkoja karkumatkalla – tv:stä tuttu omistaja varoittaa: "Henki pois ihmiseltä, kun se hyökkää"Hirtetty hanhenpoikanen löytyi pyöräkellarista Lahdessa – ”Ei tasapainoinen ihminen voi pystyä tuollaisiin tekoihin”Villieläinhoitola pelasti joutsenen poikasen kauhistuttavista oloista – kuin näyttelyesine: Tapauksen taustalla epäillään olevan julma, mutta yleistynyt ilmiöSiitospukki Harri varastettiin härskisti kotilaitumeltaan keskellä kirkasta päivää – omistaja tuskissaan: "Sinä, joka sen veit, palauta se!"Iljettävä löytö Jyväskylässä – kaksi marsua kellui kuolleena padossa: ”Kertakäyttökulttuuri on siirtynyt eläimiin”
Mitä ihmettä?LinnutLuonto ja eläimetOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana