Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Otkes siltaturmasta: Taipuneet sivupalkit pettivät ja kävelytaso putosi – mutta miksi?

2:16Otkes siltaturmasta: Sivupalkit pettivät ja kävelytaso putosiKuuntele videolta Otkesin käsitys onnettomuuden syistä.
Julkaistu 12.05.2023 13:02(Päivitetty 12.05.2023 14:42)
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Onnettomuustutkintakeskus Otkes tutkii muiden viranomaisten ohessa sitä, miten ja miksi Espoon siltaturma tapahtui.

Kymmenen Uutisissa Otkesin viestintäpäällikkö Tiina Bieber kertoi, että käsitys on, että sillan sivupalkit olivat pettäneet, minkä seurauksena kävelytaso putosi alas aiheuttaen turman.

Tarkemmat tutkimukset ovat yhä kesken, ja tarkoituksena on muun muassa selvittää se, oliko palkit kiinnitetty huonosti.

– Sitä tässä selvitetään, hän kertoo.

Lue myös: Professori Espoon siltaturmasta ja väliaikaisrakenteista: "Ymmärtävätkö kaikki, mitä ollaan tekemässä?"

Palkkien pään taipumat syynä sillan romahtamiseen?

Onnettomuustutkintakeskuksen johtaja tutkija Kai Valonen kertoi MTV Uutisille perjantaina, että onnettomuuden taustalla on viranomaisten käsityksen mukaan kahden poikittaispalkin putoaminen. Pudotessaan ne pudottivat myös metallirallit, joiden päällä kävellään.

Metallirallien päällä olivat taas vanerit, joiden päällä siltaa ylittävät ihmiset kulkivat. Vanereilla ei ole Valosen mukaan rakenteellista merkitystä, vaan ne ovat sillalla vain tasoittamassa kulkua.

Poikittaispalkkien uskotaan pudonneen, koska niiden päissä on taipumia.

Otkes yrittää muun muassa selvittää, että ovatko taipumat olleet aluillaan jo aiemmin vai syntyneet onnettomuushetkellä. Keskeistä on myös selvittää, millaiselle kuormalle silta oli suunniteltu ja vastasivatko käytetyt sillan osat tätä kestävyysvaatimusta.

"Paniikkia ei kannata lähteä ottamaan"

Valonen rauhoittelee, ettei erityiselle siltapelolle tai niiden välttelylle ole aihetta.

– Ei meillä sellainen tilanne nyt ole, että siltojen jatkuva sortuilu olisi mikään päivittäin ongelma. Meillä on yksi silta sortunut, ja se on harvinaista. Mitään sellaista paniikkia ei kannata lähteä ottamaan, hän toteaa.

Hän kuitenkin painottaa, että eilinen onnettomuus oli vakava. Jos jollakin on tietoja sillasta, jonka kunto epäilyttää vähänkin, on hänen mukaansa syytä tehdä toimenpiteet, jotka tehtiin myös Espoossa. Espoo sulki muut vastaavat tilapäiset sillat Tapiolan siltaonnettomuuden jälkeen.

Tutkinnassa menee jopa vuosi

Bieber kertoo, että Otkes on pyytänyt erilaisia asiaan liittyviä dokumentteja ja aloittaa myös kuulemiset ja puhutukset tapahtumaan liittyen.

Tarkoituksena on pureutua onnettomuuden juurisyihin ja pitää huolta siitä, että toimet siltarakentamisessa ovat riittävät turvallisuuden varmistamiseksi. Lisäksi tarkastellaan sitä, miten tällaisia väliaikaisia rakenteita valvotaan.

– Tutkimme, että miten näin on päässyt käymään, hän tiivistää.

Onnettomuustutkintakeskuksen tutkimukseen tulee kulumaan puolesta vuodesta vuoteen.

Silminnäkijä Espoon siltaromahduksesta: "Yksi poika roikkui telineissä"

6:01Silminnäkijä Espoon siltaromahduksesta: "Yksi poika roikkui telineissä"

Lue myös: Tällaisia siltaturmia on tapahtunut Suomessa 2000-luvulla

Juttua ja otsikkoa päivitetty 12.5. kello 14.42: Päivitetty Valosen kommentit.

Lisää aiheesta:

Tapiolan turmasillasta puuttuivat pudonneisiin palkkeihin tarkoitetut pultit – Otkes selvittää niiden merkitystä, mutta tutkinta ulottuu paljon syvemmälleVideo näyttää: Tästä syystä kävelysilta romahti EspoossaProfessori Espoon siltaturmasta ja väliaikaisrakenteista: "Ymmärtävätkö kaikki, mitä ollaan tekemässä?"Väliaikaiset kävelysillat Tapiolan työmaa-alueella suljetaan – Otkesin mukaan sillan kaksi poikittaista palkkia putosiEspoossa romahtaneen sillan rakennuttaja: Puutteita ei havaittu – tämä Tapiolan turmasillan rakenteista tiedetäänEspoon kaupunginjohtaja: Sillan romahdus tuli täytenä yllätyksenä – vastaavaa ei ole Suomessa aiemmin sattunut, sanoo Otkes
Espoon siltaromahdusEspooOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Espoon siltaromahdus
  • 21.3.09:51
    Rikosepäilyt

    Kymmeniä epäillään rikoksista Espoon siltaromahduksessa

  • 28.02.202418:18
    Asian ytimessä.doc

    Espoossa romahtaneen sillan suunnittelija pyytää anteeksi – näin Otkesia vältellyt alihankkija reagoi MTV:n puheluun

  • 28.02.202413:09
    Otkes

    Tämä kaikki oli pielessä Espoossa romahtaneessa sillassa, jonka kuntoa ei valvonut kukaan – yli 20 lasta loukkaantui, kuudelle pysyvät vammat

  • 28.02.202409:48
    Espoo

    Yli 20 lasta loukkaantui Espoon siltaturmassa – miksi? Raportti julki

  • 06.06.202310:16
    Kotimaa

    Otkesin tutkinta paljasti vaarallisen totuuden Espoossa romahtaneen kävelysillan kestävyydestä