Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pitää presidentti Martti Ahtisaarta ehkä kaikkien aikojen kansainvälisimpänä suomalaisena johtajana. Orpo sanoi Ahtisaaren muistotilaisuudessa, että tämän pitkäjänteinen työ konfliktien ratkaisemiseksi on vaikuttanut lukemattomien ihmisten elämään usealla mantereella.
Orpon mukaan Ahtisaaren persoona oli varmasti yksi tekijöistä, joiden ansiosta hän menestyi työssään.
Lue myös: Näin Martti Ahtisaarta on muisteltu: "Väsymätön rauhan puolustaja"
– Ahkeruus ja yhä uudelleen yrittämisen halu muotoutuivat jo nuoruudessa osaksi Martti Ahtisaarta – ja päättäväisyys, jopa itsepäisyys kulkea omaa tietä.
Orpo muisteli myös omaa ensimmäistä tapaamistaan Ahtisaaren kanssa. Orpo oli tuolloin Suomen ylioppilaskuntien liiton pääsihteerinä.
– Tapa, jolla hän otti meidät opiskelijat vastaan, teki vaikutuksen. Hän kuunteli, oli aidosti kiinnostunut ja kannusti meitä suhtautumaan maailmaan uteliaasti, Orpo kertoi.
Ohessa Orpon puhe kokonaisuudessaan: