Lihasmassa pienenee, kuulo ja näkökyky heikkenevät, tulemme ryppyisiksi ja alamme kutistua. Emme voi juosta tai edes kävellä yhtä nopeasti kuin olemme ennen kyenneet. Meillä on kipua ja särkyä paikoissa, joissa emme ennen ole tienneet olevan mahdollista. Me tulemme vanhoiksi.
Kuulostaa toivottamalta, mutta ilmeisesti se ei ole sitä. Onnellisuudesta tehty kysely on tullut siihen tulokseen, että lähes kaikissa tapauksissa ihmiset tulevat onnellisiksi vasta vanhetessaan, mutta tutkijat eivät tosin ole varmoja miksi näin on.
– Ympäristöön liittyvät psykologiset muutokset, ja se kuinka näemme maailman, on voinut vaikuttaa ilmiöön. Tämä voi olla myös biologista, aihetta tutkinut amerikkalainen psykologian professori Arthur A. Stone kertoo.


