Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onnellisuus tulee iän myötä

Julkaistu 06.06.2010 15:00(Päivitetty 08.11.2012 11:06)

Lihasmassa pienenee, kuulo ja näkökyky heikkenevät, tulemme ryppyisiksi ja alamme kutistua. Emme voi juosta tai edes kävellä yhtä nopeasti kuin olemme ennen kyenneet. Meillä on kipua ja särkyä paikoissa, joissa emme ennen ole tienneet olevan mahdollista. Me tulemme vanhoiksi.

Kuulostaa toivottamalta, mutta ilmeisesti se ei ole sitä. Onnellisuudesta tehty kysely on tullut siihen tulokseen, että lähes kaikissa tapauksissa ihmiset tulevat onnellisiksi vasta vanhetessaan, mutta tutkijat eivät tosin ole varmoja miksi näin on.

– Ympäristöön liittyvät psykologiset muutokset, ja se kuinka näemme maailman, on voinut vaikuttaa ilmiöön. Tämä voi olla myös biologista, aihetta tutkinut amerikkalainen psykologian professori Arthur A. Stone kertoo.

Englantilaisille 18-85 -vuotiaille aikuisille teetetty kysely toi hyviä uutisia iäkkäille ja ikääntyville. Maailmanlaajuisen mittapuun mukaan ihmiset alkavat olla sinut itsensä kanssa täytettyään 18, mutta sen jälkeen elämä alkaa heitellä toden teolla.

Ihmiset tuntevat olonsa koko ajan raihnaisemmaksi kunnes täyttävät 50. Siinä vaiheessa tapahtuu selvä käännös parempaan ja vanhetessa ollaan onnellisempia. Kun lähestytään 85 ikävuotta, ihmiset ovat tyytyväisempiä itseensä, kuin ollessaan juuri ja juuri täysi-ikäisiä.

Ikä karttuu, huolet laskevat

Mitattaessa välitöntä hyvinvointia tutkimukset osoittavat, että stressi vähenee 22 ikävuodesta eteenpäin saavuttaen alhaisimman tilan 85-vuotiaana. Huolet painavat tasaisesti 50 ikävuoteen saakka ja sen jälkeen tiukasti laskevat.

Myös viha vähentyy 18 ikävuodesta eteenpäin, surullisuus saavuttaa piikkinsä 50-vuotiaana ja vähenee 73-vuotiaaksi asti, jonka jälkeen nousee hieman 85-vuotiaiden keskuudessa.

Nautiskelulla ja onnellisuudella on samanlainen kaari. Molemmat vähenevät asteittain kunnes tulemme viisikymppisiksi, nousee tasaisesti seuraavat 25 vuotta ja jälleen laskee hieman, muttei koskaan saavuta yhtä alhaista lukemaa kuin viisikymppisenä.

Asiantuntijat ovat olleet vaikuttuneita tuloksista. Englantilainen psykologian professori Andrew J. Oswald, joka on julkaissut useita tutkimuksia ihmisyyden onnesta, kertoi tulosten olevan tärkeitä ja rohkaisevia.

– On hyvin innostavaa tietää, että olemme onnellisimmillamme 80-vuotiaana emmekä parikymppisinä, Oswald pohtii.

Mikä vaikuttaa onnellisuuteen?

Professori Stone pitää aihetta mielenkiintoisena. Hän on huomannut kaavan olevan aina hyvin samankaltainen.

– Kiinnostavaa olisi tietää, miksi viisikymppisenä tapahtuu muutos parempaan ja alamme voida paremmin? professori Stone miettii.

Kyselyn perusteella ei käynyt ilmi, mitkä tekijät vaikuttavat onnellisuuteen. Tutkijat miettivät neljää vaihtoehtoa: sukupuolta, onko kyselyyn osallistuneella kumppania, ovatko lapset lähteneet jo kotoa ja työpaikkaa.

Alle viisikymppisille, jotka joskus tuntevat itsensä ailahtelevaisiksi, tulokset tuovat lohtua. Asiat saattavat tuntua huonoilta tällä hetkellä, mutta tunnelin päässä on valoa. Me kaikki vanhenemme jossain vaiheessa.

Lähde: http://www.nytimes.com/2010/06/01/health/research/01happy.html?src=me&ref=health

Studio55/Jonna Jauhiainen

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa