Onneksi ruotsalaisilla pohjoismaisten hiihtolajien ystävillä on Mika Myllylä. Ruotsi ei voittanut ensimmäistäkään mitalia Trondheimin MM-kisoissa, mutta Myllylä voitti monta ja hänhän on puoliksi ruotsalainen.
-Jos halutaan, voidaan sanoa, että Ruotsi voitti kultaa eilen. Joka tapauksessa puolikkaan. Viiden peninkulman voittaja, suomalainen Mika Myllylä kasvoi Ruotsissa, osaa ruotsia ja pitää ruotsalaisista. Hän jopa tunnustaa, että hän tuntee itsensä hieman ruotsalaiseksi, kirjoitti iltapäivälehti Expressen.
Ruotsalaiset toimittajat anoivat Myllylää maajoukkueensa vahvistukseksi.
-Voitko tulla takaisi ja hiihtää Ruotsin puolesta, me tarvitsemme sinua, kysyi Expressenin toimittaja?
-Naganon olympialaisissa (ensi talvena), ehkä, arvuutteli Aftonbladetin toimittaja.
-Kyllä, miksi ei, Myllylä lupasi.
Myllylä syntyi Suomessa, mutta muutti jo vauvana Trollhättaniin. Maailmanmestari asui Ruotsissa kymmenisen vuotta. Myllylä sanoi ruotsalaisille toimittajille eilen, että hänestä ei olisi kenties tullut hiihtäjää, jos hän olisi jäänyt Trollhättaniin, koska paikkakunnalla ei juuri lunta ollut. Kenties hänestä olisi tullut suunnistaja.
(STT)