Onko tämä narsistin ihannetyöpaikka?
Valta-aseman saavuttaminen nimenomaan vallan vuoksi ajaa narsistia. Armeijan autoritaarinen kulttuuri voi olla narsistille mieluisa pelikenttä, mutta myös täysin kestämätön paikka.
Tittelit, asema ja nokkimisjärjestys ovat työelämässä tärkeitä narsistille. Niiden perusteella hän luokittelee ihmiset hänelle hyödyllisiin ja hyödyttömiin. Autoritaarinen vallankäyttö on myös hyvin tyypillistä narsistille. Hän on tottunut tai pyrkii alistamaan heikompiaan.
Sosiaalipsykologi Janne Viljamaa käsittelee kirjassaan Pidä puolesi – irti narsistin hampaista (WSOY 2010), miten narsismi esiintyy yhteiskunnassa.
– Narsistia kiehtoo vallankäyttö vallan vuoksi. Hänelle tuottaa enemmän mielihyvää se, mitä enemmän hänellä on alaisia, Viljamaa kertoo.
Narsistille otollinen työympäristö voikin löytyä autoritaarisuuden perikuvasta, armeijasta, missä vallan asteikkoja kuvastavat myös erilaiset ulkoiset merkit, kuten vaatteet, juhlaparaatit ja mitalit.
Onko armeija sitten täynnä narsisteja?
Viljamaa sanoo, että voi olla hyvinkin mahdollista, että armeijaura houkuttelee enemmän narsismiin taipuvaisia henkilöitä kuin niitä, joilla ei ole paljoa narsistisia piirteitä.
– Voisi kuvitella, että narsisteja hakeutuu armeijaan töihin. Erityisesti muiden kontrollointi voi olla narsistille fetissi.
Narsistit keskeyttävät armeijan tai ylenevät huipulle
Mutta yllättäen myös päinvastoin, armeija voi olla kova, jopa kestämätön paikka narsistille.
– Mietitäänpä esimerkiksi monia rokkareita, jotka ovat eivät ole käyneet armeijaa. Heitä on paljon. Esiintyvät artistit ovat usein, paitsi narsisteja, myös luovia, eivätkä he halua, että kukaan määrää heitä.
Armeijan komentoketju on narsistille sitä enemmän mieleen, mitä ylemmäksi hän itse siinä sijoittuu.
– Alkuun hänellä voi olla vaikeuksia ottaa vastaan käskyjä, koska narsisti on tottunut elämässään siihen, että muut ihmiset ovat häntä varten. Mutta toisaalta, jos hän on yhtään kärsivällinen, hän pääsee pian ylenemään.
– Tietystikään kaikki armeijassa työskentelevät eivät ole narsisteja, vaan esimerkiksi sotakorkean käyneet upseerit ovat korkeasti koulutettuja ja sivistyneitä ihmisiä. Tappaminen ei kuitenkaan ole sivityksen merkki. Toisaalta jokaisen, joka työskentelee armeijassa, on hyväksyttävä jollain tasolla ihmisen tappaminen, Viljamaa lisää.
Simputus alistaa heikompia
Tuhoisimmillaan narsismi on sadismia. Viljamaa nostaa julmuuksista esiin muun muassa Abu Ghraibin vankileirin, missä sotilaat kiduttivat vankeja ja vieläpä kuvasivat näitä tilanteita.
– Narsisti katsoo oman elämänsä olevan arvokkaampi kuin jonkun toisen elämä. Armeijassa dehumanisoidaan vihollinen eli viedään tältä ihmisarvo, jotta hänet voi huoletta tappaa, Viljamaa toteaa.
Arkisemmalla tasolla häiriintynyt ja narsistinen vallankäyttö näkyy armeijassa simputuksena.
– Armeija on suljettu yhteisö, jolloin simputuskin tapahtuu silmän ulottumattomissa, mikä aiheuttaa sen, että ihmiset voivat kuvitella pystyvänsä tekemään mitä vain heikommilleen. Simputus on tapa pönkittää omaa valtaa.
Studio55.fi/Piritta Palokangas
Uusimmat
-
11:20
Fintraffic varoittaa autoilijoita: Kaikki junaliikenne ei ole pysähdyksissä – MTV seuraa junalakkoa
-
11:19
Live kello 11.30: Ministerit Haavisto ja Kaikkonen Brysselissä ulkoministerikokouksessa – "Pidetään pyörät pyörimässä"
-
11:05
Prinsessa Catherine poseeraa lapsiensa kanssa suloisessa yhteiskuvassa – someseuraajien huomio kiinnittyi prinsessa Charlotteen
-
10:59
Spekulaatiot leviävät: Vierailiko vale-Putin Ukrainassa? Vertaile videolta
-
10:58
Jari-Matti Latvalalta kutkuttava arvio tulevan MM-rallin asetelmista – korosti Kalle Rovanperän kypsää ajamista: "Kunhan voittaa mestaruuden"
-
10:52
Hatkat ottanut nuori: "Olin riippuvainen niistä kundeista, keillä oli kämppä ja ehkä jotain safkaa" – on harmillisen epäselvää, kenellä on vastuu karkulaisista
-
10:19
Kevätpäiväntasaus heittää hyvästit talvelle – päivä ja yö yhtä pitkiä koko maapallolla
-
10:17
SM-liiga-seura julkisti ensi kauden päävalmentajansa – "Päätöstä harkittiin pitkään"
-
10:00
Puutiaisaivotulehduksen tapausmäärät laskivat hieman – "Tätä selittää useampikin seikka"
-
09:50
5-vuotiaan lapsensa tapon yrityksestä syytetty äiti istui aulassa kasvot seinään päin – oikeudenkäynti päätettiin salata
-
09:40
Patrik Laine heitettiin täysin uuteen paikkaan NHL:ssä: "Olen superinnoissani tästä"
-
09:38
"Politiikka ei ole jotain negatiivista, joka on pidettävä pois kouluista" – eduskuntaehdokkaat vastasivat nuorten kysymyksiin
-
09:19
Radiojuontaja Esko Eerikäinen suree edesmennyttä perheenjäsentään: "Hän oli minulle kuin veli"
-
09:01
HIFK teki jo kovan tempun, Lukon pahin uhkakuva meinaa toteutua – Petteri Sihvonen: "Tässä sarjassa on yksi kuuma peruna"
-
08:57
ISW: Venäjän keväthyökkäys todennäköisesti taputeltu – MTV seuraa sotaa
-
08:56
Ruokaa halvemmalla: Suomalaisilla on nyt selvät säästökeinot – "Vaikutukset näkyvät lompakossa heti"
-
08:55
Yllätysveto Credit Suissen yrityskaupassa: 16 miljardin velkakirjat menettävät arvonsa
-
08:54
Ukrainan sodassa uusi haaste – selviää mutaiselta videolta
-
08:49
Seiska: Tiina Jylhä kiidätettiin sairaalaan