Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko kesämökilläsi tällaisia kasveja? Hanna Sumari ihmettelee erikoista ratkaisua: "Mietin, että miksi?"

4:05Hanna Sumari esittelee omat kesämökkinsä – tältä ne näyttävät!KATSO VIDEO: Miltä näyttää Hanna Sumarin omalla kesämökillä? Kurkkaa videolta!
Julkaistu 20.06.2023 13:28

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Juontaja ja toimittaja Hanna Sumari kertoi Viiden jälkeen -ohjelman erikoishaastattelussa havainnoistaan suomalaisten kesämökeillä.

Muun muassa MTV:llä esitetystä Suomen kaunein koti: Kesämökit -ohjelmasta tuttu juontaja ja toimittaja Hanna Sumari on pitkän uransa aikana ehtinyt nähdä satoja suomalaisia koteja sekä mökkejä. 

Suomen kaunein koti: Kesämökit -sarjan jaksot löydät MTV Katsomosta

Sumari kertoi Viiden jälkeen -ohjelman erikoishaastattelussa kohtaavansa edelleen suomalaisten mökeillä melkoisia yllätyksiä, sekä hyvässä että pahassa.

– Kyllä minä sanon, että siinä vaiheessa, kun saareen on roudattu muovipalmuja, niin mietin, että miksi? Mutta en tiedä, jokaisella on oma juttunsa, eikä se minua sillä lailla häiritse. Hyvän maun määritelmä on aika haastava, Sumari pohti.

Lue myös: Suomen kauneimman kesämökin etsintä alkaa – Hanna Sumari mykistyy kohteessa: "Tämä on ehkä ensimmäinen kerta, kun..."

Aitoja kasveja ja kukkia muovisten sijaan

Juontaja Teresa Meriläinen-Aho tiedusteli Sumarilta, menevätkö kaikki muovikukat ja -kasvit sisustustoimittajan mielestä "huonon maun kategoriaan". 

– Kyllä sen näkisin sillä lailla. Ihan sama, missä se mökki on, niin aina on jotain luonnonainesta, jota voit tuoda maljakoihin. Tuollaiset muovikasvit mökeillä kaiken kaikkiaan, kukat tai viherkasvit, ovat mielestäni vähän turhia. Jos on todella karu saari, niin kyllä siellä kaislaa kasvaa. 

Sumari peräänkuuluttaakin ennen kaikkea aitoutta. Sen lisäksi, että käytettävien materiaalien tulisi olla aitoja myös sisustuksesta tulisi näkyä aidosti oma maku. Sumarin mukaan ihmiset eivät tunnu aina tietävän itse, mistä pitävät. 

– Ja sitten jos tiedetään, niin ei kuitenkaan tohdita toteuttaa sitä omaa makua ja omaa rakkautta esineisiin. Joskus ehkä kannattaisi miettiä, että mistä minä oikeasti pidän, eikä katsoa vain Instagramia, Sumari summasi.

Hanna Sumarilla itsellään on tällä hetkellä peräti kaksi kesämökkiä käytössään. Miltä Sumarin omat kesämökit näyttävät? Katso jutun yllä olevalta videolta.

Lue myös: 50-luvun retroilua ja kukkiva auto – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti

Lisää aiheesta:

Pekka Pakkanen hyppää 10 vuoden tauon jälkeen Suomen kaunein koti -tuomaristoon – tämä vuosien saatossa muuttunut asia tuli yllätyksenäSuomen kaunein koti -tuomarit kertovat, mihin sisustusmokaan suomalaisilla on tapana haksahtaa: "Sitä ei kannattaisi tehdä"Suomen kaunein koti: Kesämökit -sarjassa kaksi uutta tuomaria – kaksikolla yllättävä yhteysSalkkarit-tähti Monika Lindeman esittelee kesähuvilansa Espoon Nuuksiossa – matka kotoa mökille on vain 17 minuuttiaHanna Sumari kaipaa miesten kädenjälkeä sisustukseen: "Miesten pitäisi tukistaa itseään ja miettiä mitä he oikeasti haluavat"Tv-tähti Hanna Sumari otti osaa koronakeskusteluun – sohaisi suoraan ampiaispesään: "Haluan olla mukana tuomassa ihmisille tietoa"
MökkeilyHanna SumariSuomen kaunein koti: KesämökitPiha ja puutarhaViiden jälkeenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mökkeily
  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 17.10.09:25
    Talvi

    Näin laitat mökkisi talvikuntoon – katso vinkit optimilämpötilaan ja kosteudenpoistoon

  • 27.8.20:04
    Talvi

    Mökki talviteloille? Pihamaalta voi kadota jotain yllättävää talven aikana, jos et ole huolellinen

  • 28.7.14:46
    Suomen Pankki

    Mökkeily kiinnostaa: mökkilainoja on otettu selvästi viime vuotta enemmän

  • 24.7.06:28
    Hyönteiset

    Merjan ampiaiskarkotin toimikin päinvastaisesti: "Ei voinut kuin nauraa"