Julkaistu 10.01.2007 13:57(Päivitetty 17.01.2007 08:39)
Muutoksen suunnittelu Pirkko-Liisa Topelius
Keittiön edellinen korjaus oli tehty arviolta yli 25 vuotta sitten. Keittiö oli tästä syystä kovasti muutoksen tarpeessa. Kaikki kalusteet, koneet ja pintamateriaalit olivat aivan lopussa.
KUVA: Ennen muutosta
Muutoksen aluksi kartoitettiin toiveet ja tarpeet uudelle keittiölle. Toiveena oli mahdollisimman paljon säilytystilaa ja työtasoa sekä toimiva koneistus. Asukkaat toivoivat, että kokonaisuus olisi mahdollisimman kaunis, viihtyisää ja helppohoitoinen. Tämä on pienten lasten kanssa aivan välttämätöntä!
Suurin muutos toiminnallisesti oli ruokailuryhmän siirtäminen keittiön edessä olevaan halliin, josta nyt saatiin viehättävä ruokasali, johon mahtuu oman perheen lisäksi myös hyvä joukko ystäviä. Keittiöön saatiin näin tilaa massiiviselle kaapistoseinälle ja koko seinän pituiselle työtasolle.
Koneet integroitiin, joten näkyviin jäivät ainoastaan alumiinipintainen uuni, liesitasot sekä espressokeitin.
Koneet ovat kaapeissaan ja lopputulos on rauhallinen – myös pyykinpesu on nyt keittiössä.
Tunnelma uudessa keittiössä on aina keväinen, sen takaavat vihreä-valkoinen väritys ja perheenäidin tekemä ihana omenankukkaseinämaalaus. Värisävyt löytyvät tuotetiedoista.
Tuotetiedot:
Kalusteet tarvikkeet ja laitteet:
Keittiökalusteet: Ikea Faktum, valkoiset Applåd ovet, 3. 400 €
IKEA Oy, Espoontie 21, ESPOO, 09–34829400
www.ikea.fi
Keittiöhana: Damixa Arc 26000.66, rst-pinta á 409,60 €
Pesukoneventtiilit: Damixa Merkur 14146.66, rst-pinta á 183,40 €
Hanoja saa rautakaupoista kautta maan.
Maahantuoja: IP-Produkter Oy, Muuntotie 3, Vantaa, 09-870671
ip-produkter@ip-produkter.fi www.ip-produkter.fi
Tiskipöytä ja sivupeitteet Franke "Quattro" GV, 1.940 €
Franke Finland Oy, Riihimiehentie 7, Vantaa, 09–72570500
www.franke.fi
Työtaso: LG Hi-Macs valkoinen akryyli luonnonkivi, Satin White S01, n. 120 € / jm
Nordstock Ltd Oy, Nallekuja 5, Nurmijärvi, 09-420 9600