Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olli Jokiselta yllättävä paljastus – valmentajan myyntipuhe toi lisää pelivuosia

UPI
Julkaistu 14.05.2018 17:00
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

C Moren asiantuntija Olli Jokinen kokee saaneensa urallaan muutaman pelivuoden lisää valmentajan myyntipuheen jäljiltä.

MAINOS

Suomi–USA

Tiistaina klo 13.10 MTV3:lla ja C More Sport 1:llä. Studio-osuus jo klo 12.30 C Morella ja klo 13.00 Maikkarilla!

Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.

LUE MYÖS: Suomi voi kohdata puolivälierissä Ranskan – tässä Leijonien mahdolliset skenaariot

Jokinen kertoo sysäyksen syntyneen Calgary Flamesissa. Hän pelasi seurassa vuosina 2009–2012.

– Uran loppupuolella menin Calgaryyn ja pidin itseäni kovana maalintekijänä. Oli 29 maalia edellisenä kautena (2008–2009), olin 30 maalin tekijä. Koutsi kysyi, minkälainen pelaaja meinaat olla tässä joukkueessa. Mä sanoin, että 30 maalin tekijä, Jokinen kertoo. 

– Hän katsoi minua vähän aikaa, että sinusta on paljon enemmän apua joukkueelle, kun pelaat vastustajan ykköskenttää vastaan ja teet sen 20 maalia ja 40–50 pistettä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

– Hän pystyi myymään minulle sen idean. Sitä kautta sain pari–kolme vuotta pelivuosia lisää. Siinä tunsi itsensä tärkeäksi ja isoksi palaseksi joukkuetta joka tapauksessa, Jokinen summaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Jokinen, nyt 39, pelasi viimeisen kautensa 2014–2015, jolloin hän edusti NHL:ssä sekä Nashville Predatorsia, Toronto Maple Leafsia että St. Louis Bluesia.

Miksi Jokisen mielestä ei ole hyvä, että pelaajille luvataan tietynlaista tarkkaraamista roolia? Miksi Ossi Väänänen kritisoi pelaajan lokeroimista? Katso keskustelu kokonaisuudessaan ylälaidan videolta!

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"Minulla menee ihan päinvastoin" – Jännittääkö valmentaja samalla lailla kuin pelaaja?Karri Kiven ura sai uuden suunnan Oliwer Kasken isän takia – seurannut uraa pikkupojasta asti: "Molemmat tykkäävät pelata riskirajoilla"Karri Kiveltä villi kenguruvertaus NHL:ään tyrkyllä olevasta leijonapakista Olli Jokinen sai urheilupsykologilta vuosia apua – yksi rutiini ennen joka peliäNeljän Leijonat-hopean Antti-Jussi Niemi nimeää MM-kisojen suurimman yllättäjän: "Tuntemattomampi etukäteen"Olisitko uskonut tätä Teuvo Teräväisestä? – "Kovan kapteenin merkki"
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 07:48
    Liiga

    JYP-luotsi Petri Matikainen yllätti: Tunnusti rakkautensa kesken lehdistötilaisuuden

  • 06:45
    Naisleijonat

    Tero Lehterä suostui Naisleijoniin soitettuaan tyttärelleen – myöntää varovansa: "Olen tuhoon tuomittu"

  • Eilen21:30
    Liiga

    Vaaratilanne jäähyaitiossa – JYP-hyökkääjä kilahti: "Herranjumala!"

  • Eilen21:10
    Liiga

    Tulikuuman JYPin taika murtui! HIFK osui lokakuussakin vieraissa

  • Eilen18:40
    Liiga

    SM-liigan kulisseissa valtava myrsky – näin reagoi SaiPa