Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oletko nähnyt tätä miestä? Epäillään 16 asuntomurron sarjasta – ilmoita havaintosi poliisille

Poliisi pyytää havaintoja miehestä, jota epäillään asuntomurtosarjasta pääkaupunkiseudulla.
Poliisi pyytää havaintoja miehestä, jota epäillään asuntomurtosarjasta pääkaupunkiseudulla.Poliisi
Julkaistu 14.11.2019 10:05(Päivitetty 14.11.2019 13:18)

Salla Laurila

Oletko nähnyt tätä miestä? Helsingin poliisi kaipaa havaintoja henkilön liikkeistä asuntomurtosarjan selvittämiseksi.

Poliisi tutkii pääkaupunkiseudulla junaradan varrella sijaitsevien omakotitalojen murtosarjaa. Poliisi epäilee, että yhteensä 16 eri asuntoon Helsingissä ja Vantaalla on murtauduttu 22.9.–12.10. välisenä aikana.

Epäilty on romanian kansalainen ja hänet on vangittu todennäköisin syin epäiltynä törkeistä varkauksista.

– Asunnoista anastettiin tekojen yhteydessä lähinnä erilaista arvotavaraa, kuten koruja ja elektroniikkaa. Omaisuuden arvo on yhteensä kymmeniä tuhansia euroja. Anastetusta tavarasta iso osa on edelleen kateissa, rikoskomisario Pertti Sovelius kertoo poliisin tiedotteessa.

Poliisi julkaisi epäillyn kuvan, jotta rikos saataisiin selvitettyä ja varastettu tavara löydettäisiin.

Poliisi toivoo vihjeitä miehen liikkeistä. Poliisin mukaan miehen uskotaan majoittuneen Vantaan Tikkurilan alueella. Poliisi pyytää havainnot osoitteeseen analyysi.helsinki@poliisi.fi.

14.11.2019 kello 13.16, juttua on korjattu. Jutussa luki aiemmin, että tapauksessa olisi kaksi epäiltyä. Todellisuudessa epäiltyjä on yksi ja poliisi pyytää havaintoja miehestä, jotta rikos saataisiin selvitettyä.

Lisää aiheesta:

Uudellamaalla tapahtui laaja asuntomurtosarja – poliisi etsii saaliin omistajiaHelsingissä kymmenien asuntojen murtosarja – epäillyt kärysivät lentoasemallaPoliisi epäilee: Nuoret pahoinpitelivät ja ryöstivät kolme ihmistä Vantaalla – uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti Tunnistatko näitä kelloja, koruja ja muuta arvotavaraa? Poliisi julkaisi kuvat useiden talomurtojen saaliista ja kaipaa niille omistajaaMissä laajasta murtosarjasta vangittu mies vietti yönsä? Poliisi toivoo tietoja kuvan miehen majapaikasta ja kymmenien tuhansien eurojen arvoisen saaliin kätköpaikastaOletko nähnyt heitä? Epäillään törkeästä arvokellovarkaudesta Helsingissä – kellojen arvo satoja tuhansia euroja
PoliisiMurrotVantaaHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni

  • 12:54
    Huijaukset

    Poliisi varoittaa Ritvoja

  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • 05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"

  • ke21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä