Ogier manasi missattua mahdollisuuttaan – kehui fantastista Latvalaa

Sebastien Ogier (1)
Sebastien Ogier ei pystynyt vastaamaan Jari-Matti Latvalan vauhtiin lauantai-iltapäivän erikoiskokeilla.Lehtikuva
Julkaistu 01.08.2015 19:59
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Sebastien Ogier ei enää unelmoi tämän vuoden Suomen MM-rallin voitosta.

Latvala ja Ogier tulivat tasatahtia lauantaiaamun erikoiskokeilla, mutta iltapäivällä Latvala rykäisi karkuun Volkswagen-tallikaveriltaan. Suomalaisässä vetäisi 13,2 sekunnin kaulan ranskalaismestariin, joten hänen ei tarvitse ottaa enää sunnuntain kahdella viimeisellä erikoiskokeella kovia riskejä.

Ogier tunnusti suoraan, ettei hänellä ole enää ajamalla mahdollisuutta saavuttaa Latvalaa.

- Iltapäivän ensimmäisellä erikoiskokeella suoritukseni oli lähes täydellinen, mutta silti olin vain kymmenyksen Latvalaa nopeampi. Toisella pätkällä minulla oli paikka iskuun rankkasateen myötä, mutta missasin sen, kun kilometrin kohdalla osuin kiveen, joka vaurioitti hieman pyörää, Ogier kertoi.

- Vaurio oli lopulta vain pieni, joten olisin voinut jatkaa täysillä. Luulin sen vaurioituneen pahemmin ja sen takia otin varovaisemmin pari kilometriä. Siinä missasin mahdollisuuteni, jatkoi Ogier, joka jäi kyseisellä Jukojärven erikoiskokeella 3,3 sekuntia Latvalan pohja-ajasta.

Ogier antoi rehdin tunnustuksen Latvalan suorituksesta päivän pikataipaleiden päätteeksi.

- Jari-Matti on esiintynyt täällä fantastisesti viime vuodesta lähtien. Oli todella vaikeaa vastata hänen aikoihinsa, kun erikoiskokeet ajettiin toiseen kertaan, Ogier sanoi.

Tuoreimmat aiheesta

Ralli