Nyt meni halvalla! Koko kerrostalo myytiin yksiön hinnalla
Sanomalehti Länsi-Suomi kertoo, että Rauman kaupunki on myynyt kerrostalon hintaan, jolla Etelä-Helsingistä saisi yksiön.
Länsi-Suomen mukaan Rauman keskustassa sijaitsevasta kerrostalosta oli jätetty viisi tarjousta, josta Telakka- ja rakennustyöt Tejara Oy:n tarjous voitti. Rauman kaupungin omistuksessa ollut talo vaihtaa omistajaa 370 000 euron hinnasta.
Telakka- ja rakennustyöt Tejara Oy:n kokonaisesta kerrostalosta maksama hinta tuntuu syystäkin edulliselta, sillä samaan hintaan saisi Jokakoti.fi-palvelun mukaan Helsingin eteläosassa sijaitsevasta Eirasta vain 41,5 neliömetrin kokoisen kerrostaloyksiön. Viereisestä Ullanlinnan kaupunginosasta hinnalla saisi omakseen pienen kaksion. Tampereen Hervannasta samalla rahalla irtoaisi jo kolmen huoneen asunto ja Kuopion seudulta 370 000 eurolla voisi ostaa jo omakotitalon.
Tejaran toimitusjohtaja Petri Rantanen sanoo, että nyt tyhjillään oleva vuonna 1966 rakennettu kerrostalo on ajateltu muuttaa asuinkäyttöön. Aiemmin rakennus on ollut mielenterveyskuntoutujien käytössä. Talon tontti on kuitenkin varattu sairaala- ja sosiaalitoimintakäyttöön. Tämä tarkoittaa, että Tejara joutuu joko hakemaan kaavan muuttamista tai lupaa kaavasta poikkeamiseen. Aikaa tähän tulee kulumaan Rantasen mukaan noin vuosi.
Rantanen kertoo, että Tejara on aiemminkin ostanut kohteita, joihin se on tehnyt korjausrakennustyötä, mutta kerrostalokiinteistö on laatuaan ensimmäinen. Tavoitteena ostossa on parantaa yrityksen työllisyyttä uuden korjausrakennusprojektin parissa.
Lisäys 9.6.2015 klo 14:03: Jutun kerrostalon hinnalla saa Etelä-Helsingistä myös pienen kaksion.
Lähteet: ls24.fi, jokakoti.fi
Uusimmat
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
16:04
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Tuoreet NHL-vahvistukset kokoonpanossa – murskaako Leijonat heittopussi Ison–Britannian?
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa Portugalin MM-rallia: Kalle Rovanperältä ja Sébastien Ogierilta rajua tekstiä – ranskalaismestari heitti rengasvalmistajan tylysti bussin alle
-
15:30
Norjassa puukotus lukion lähellä: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty ja yksi uhreista olivat naimisissa
-
15:29
MTV oikeudessa: Vantaan matkasellissä olleet vangit todistivat raakaa ja julmaa väkivaltaa – syytetty hermostui todistajalle ja huusi kesken istunnon
-
15:26
Tällaista ei kovin usein nähdä: Sébastien Loeb sortui virheeseen MM-rallin kärkipaikalta – keskeytys!
-
15:24
Sopimus LNG-terminaalilaivan vuokraamisesta allekirjoitettu – turvaa Suomen maakaasun saantia tulevaisuudessa
-
15:20
Ex-neuvonantaja: Trump oli geopoliittisesti niin tietämätön, että Putin turhautui
-
15:20
Kopiointikohussa ryvettyneen F1-tallin uusi päivitys herätti supinaa varikolla – "Vihreä Red Bull"
-
15:17
Ylä-Malmin perhesurman yrityksestä epäillyllä miehellä seksuaalirikostausta ja pahoja talousvaikeuksia
-
15:05
Ruotsin MM-pelaaja sairastui Tampereella – epäili kanaa: "Ei mitään hauskaa"
-
15:03
Puolustusvoimien pitkä kauppalista julki: Panssarintorjunta-aseita, ohjuksia ja tykinammuksia – näin lisärahoitus käytetään
-
15:01
Prinssi William repäisi tyylillään ensi-illassa – huomio kiinnittyi erityiseen yksityiskohtaan
-
14:28
Liian huoliteltu piha voi olla todellinen riski – tämän takia jopa voikukkien kannattaisi antaa rehottaa nurmikolla: "Meidän kaikkien etu, jatkossa jopa kriittinen tekijä"
-
Lataa lisää