Nurminen: KHL koetaan uhkaksi

Pasi Nurminen ja Hannu Aravirta.
Pasi Nurminen ja Hannu Aravirta.MTV
Julkaistu 21.05.2014 15:24(Päivitetty 21.05.2014 15:24)

Eemeli Kosonen

MTV Sportin asiantuntijat Hannu Aravirta ja Pasi Nurminen pitävät CHL:ää erittäin tervetulleena uudistuksena, mutta toivovat KHL-joukkueita mukaan turnaukseen.

CHL:n myötä Euroopan seurajoukkueet pääsevät jälleen mittelemään maanosan herruudesta. Aravirta pitää seurajoukkueiden välistä turnausta tärkeänä asiana jääkiekon arvostuksen kannalta.

– On tärkeää, että ensimmäinen vuosi tehdään hyvin. Tässä on lajilla uutta piristystä ehdottomasti koko Euroopassa. Jalkapallo on Mestarien liigan kautta nostanut lajin arvoa vielä. Uskon, että jääkiekolla on samat mahdollisuudet. Jos KHL:stä saadaan vielä seurat mukaan tähän, niin tämä olisi koko lajin arvostukselle tosi kova juttu, Aravirta kommentoi

Nurminen työskenteli viime vuonna KHL-seura Avangard Omskin apuvalmentajana. Nurminen epäilee, että KHL koetaan uhkaksi muualla Euroopassa, minkä takia KHL-seuroja ei CHL:ssä nähdä. Hän ei kuitenkaan pidä mahdottomana, että CHL:ssä nähtäisiin tulevina vuosina joukkueita Euroopan suurimmasta kiekkosarjasta.

– Mielestäni se on luonnollista, että KHL jollakin tavalla katsotaan uhkaksi liitto- ja seuratasolla muualla Euroopassa, paitsi Venäjällä ja muutamissa paikoissa minne KHL tulee.

– KHL varmaan katsoo, miten CHL menee ja mikä on heidän tarpeensa osallistua tähän. KHL:ssä ei pelata niin paljoa pelejä, vaikkakin matkustaminen on ihan hirveätä. Tällainen formaatti voisi mahtua ihan hyvin siihenkin kalenteriin. Mistä sitä tietää, mitä isot herrat jossain miettii, Nurminen mietiskeli.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko