Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nurmijärven nuorisotyöntekijät viettävät illan kuolonkolaria surevien nuorten parissa – "Ketään ei haluta jättää yksin"

0:27Kaksi alaikäistä tyttöä kuoli kolarissa NurmijärvelläTämä Nurmijärven kuolonkolarista tiedetään.
Julkaistu 05.04.2025 19:04
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Nurmijärven nuorisotilat aukaisivat ovensa poikkeuksellisesti lauantai-iltana, jotta kuolonkolarista järkyttyneet nuoret voivat tulla viettämään yhdessä iltaa.

Nurmijärven kunnan nuorisopäällikkö Katja Günther vastaa puhelimeen Nurmijärven nuorisotila Monikosta noin vuorokausi paikkakuntaa järkyttäneen kolarin jälkeen. Turmassa kuoli kaksi alle 18-vuotiasta tyttöä. Kolmas alaikäinen tyttö vietiin sairaalaan.

Osa nuorista ei välttämättä halua sen kummemmin puhua tapahtuneesta, vaan saattaa kaivata turvaa arkisesta toiminnasta.

– Meillä on täällä rauhallinen ilta. En halua eritellä sen tarkemmin, kuinka paljon nuoria on tullut tänne tänään. Aina, kun on surullisia asioita, niin aikuisetkin on surullisia. Osa nuorista haluaa tulle tänne siksi, että voi tehdä asioita, joita muutenkin tekee, Günther sanoo.

– Turvaa tarjoaa muun muassa pelien pelaaminen, juttelu ja yhdessä syöminen. Nuorisotyöntekijät jalkautuvat myöhemmin nuorten pariin myös Nurmijärven kaduille, Günther sanoo.

Juttu jatkuu linkin jälkeen

Lue myös: Nurmijärvi järkyttyi taas: "Miten näin lyhyen ajan sisään tapahtuu tosi surullisia asioita nuorille?"

Tuki ei ole vain kertarysäys

Nurmijärven nuorisotila on harvemmin auki lauantai-iltaisin, mutta nyt ovet pidetään auki iltakahdeksaan asti. 

Nuorisopäällikkö Katja Günther muistuttaa, etteivät nuorisotyöntekijät ole kriisityöntekijöitä. Pääasia on olla läsnä nuorten kanssa.

– Kaikista tärkeintä on nyt pohtia, miten pidetään sekä nuoret että aikuiset toimintakykyisinä ja miten heitä tuetaan surussa. Arki on se, miten ihmiset jatkossakin pysyvät pystyssä, ja siksi paluu arkeen on tärkeää.

Nurmijärven kunnan lisäksi apua tarjoaa myös muun muassa paikallinen seurakunta. Nurmijärven kirkossa järjestetään suruhartaus huomenna sunnuntaina. Günther lupaa, että nuoret saavat apua myös viikonlopun jälkeenkin.

– Meillä ei myöskään ole mikään kiire. On hyvä muistaa, ettei tämä (tuki nuorisotiloissa) ole mikään kertarysäys, että tänään tarjotaan tukea, mutta kuukauden päästä sitä ei enää saa. Tukea on tarjolla niin pitkään kuin sitä tarvitaan. Ketään ei haluta jättää yksin, Günther sanoo.

Lue myös: Kommentti: Kotikyläni tarvitsee ryhtiliikkeen liikennevalvonnassa ennen kuin seuraava nuori kuolee

Lisää aiheesta:

Tieto euralaisnuorten kuolemasta tuli kesken rippileirin – "Hyvin synkkä ja surullinen aamu"Nurmijärveläisiltä tärkeä viesti: "Vaikka kuinka kaverit sanoisivat, että ajetaan kovaa..."Nurmijärvi järkyttyi taas: "Miten näin lyhyen ajan sisään tapahtuu tosi surullisia asioita nuorille?"Näin Nurmijärvellä palataan lomalta kouluun neljän nuoren hengen vaatineen turman jälkeenNurmijärven turmapaikalla kynttilämeri – "Valtakunnallinen tragedia"Nuoret kokoontuneet suremaan jo yöllä – kirkossa suruhartaus Sastamalan kolarissa kuolleiden muistolle
KuolonkolaritNurmijärviNuoretKuolemantapauksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolonkolarit
  • 19.8.03:21
    Oulu

    Kuolonkolari Oulussa

  • 4.8.16:28
    Siilinjärvi

    Poliisi tutkii auringon häikäisyn ja puhelimen käytön vaikutusta Siilinjärven junaturmaan

  • 3.8.12:12
    Kuolemantapaukset

    Parikymppinen kuoli mönkijäturmassa Sodankylässä

  • 22.7.14:52
    Pirkkala

    Sähköpotkulaudalla autoon törmännyt 15-vuotias tyttö kuoli – myös auton kuljettajaa epäillään nyt rikoksesta

  • 25.6.06:29
    Liikennerikokset

    Tytär soitti ja kertoi auton rikkoutuneen: Liian myöhään tullutta äitiä odotti perillä karmea näky