Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tytär soitti ja kertoi auton rikkoutuneen: Liian myöhään tullutta äitiä odotti perillä karmea näky

1:04Kuorma-auto murskasi pysähtyneen auton Lahdenväylällä – kaksi kuoliKatso videolta karun turman synkät seuraukset.
Julkaistu 25.06.2025 06:29
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Hovioikeus piti tuomion voimassa Mäntsälän kuolonkolarissa. Kaksi naista kuoli kuorma-auton jyrättyä henkilöauton.

Raju kolari vei kahden naisen hengen Mäntsälässä kesäkuussa 2022. 

Lahteen matkalla olleiden naisten autoon oli tullut matkalla vika, ja he pysäyttivät auton Lahdenväylän pientareelle. 

Samaan aikaan eräs kuorma-autonkuljettaja ajoi elintarvikelastia Helsingistä kohti Lahtea.

Mies kertoi kääntyneensä ottamaan juomapulloa auton keskikonsolista, kun kuuli kovan pamauksen. Mies luuli renkaan räjähtäneen, mutta havaitsi sitten takanaan sinisen henkilöauton keskellä tietä. Hän kertoi pysäyttäneensä kuorma-auton ja juosseensa paikalle. 

Henkilöauton etupenkillä oli istunut kaksi naista. Pelastushenkilöstö totesi saavuttuaan toisen auto naisista kuolleeksi ja myös toinen kuoli sittemmin vammoihinsa.

Katso videolta, millainen tuho kohtalokkaasta kolarista seurasi.

Lue myös: Rekka törmäsi henkilöauton perään Mäntsälässä – kaksi kuoli

Auto rusentui täysin

Törmäyksen voimasta auto rusentui puoliksi kasaan ja kääntyi moottoritiellä keula tulosuuntaansa.

Poliisin tutkimusten perusteella kuorma-auton keula oli osunut henkilöauton vasempaan takakulmaan. Pientareelle ajettu henkilöauto oli ollut noin puoli metriä ajoradan puolella. 

Kuorma-auton kuljettajan ja erään auton aiemmin ohittaneen autoilijan mukaan loivasti vasemmalle kaartunut ajorata ja auton vieressä ollut betoniaita heikensivät mahdollisuutta huomata autoa. Todistaja kertoi joutuneensa vaihtamaan ajokaistaa vaaralliseen paikkaan pysäytetyn auton havaittuaan.

Tutkimuksissa selvisi, etteivät kuorma-auton kaistavahti ja hätäjarrutusassistentti toimineet. Oikeuden mukaan kuitenkin jäi epäselväksi, olisivatko nämä turvalaitteet estäneet törmäyksen. Kuorma-auton sijainnista ennen törmäystä ei jäänyt tiehen jarrutusjälkiä eikä siksi ollut näyttöä siitä, että autoa olisi pidemmän matkaa ajettu osittain piennaralueella.

Oikeus piti todennäköisenä, että miehen kääntyessä kurottamaan juomapulloa oli hän vahingossa kääntänyt ohjauspyörää niin, että auto kulkeutui osittain pientareelle ja osui henkilöautoon.

Uhrin äiti todisti turman jälkiä, hovioikeus ei myöntynyt omaisen valitukseen

1980-luvulla syntynyt mies tuomittiin käräjäoikeudessa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kahdesta kuolemantuottamuksesta ja kahdesta aiemmin tapahtuneesta tieliikenteen sosiaalilainsäädännön rikkomisesta 3 kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Uhrien omaiset valittivat tuomiosta ja vaativat miehelle tuomioita törkeistä rikoksista. Toisen uhrin äiti oli itse joutunut todistamaan turman jälkiä. Hän oli saanut tyttäreltään puhelun auton rikkoutumisesta ja lähtenyt ajamaan paikalle. Hän pääsi perille vasta kolarin jo tapahduttua.

– Asianomistaja ei ole pystynyt unohtamaan näkemäänsä ja kokemaansa traumaattista tapahtumaa, vaikka häntä oli ulkopuolinen henkilö estänyt katsomasta tilannetta pelastushenkilöstön tultua paikalle, tuomiossa kerrotaan naisen kertoneen.

Hovioikeus kuitenkin katsoi tässä kuussa, ettei valitusluvan myöntämiselle ollut aihetta. Käräjäoikeuden tuomio jäi pysyväksi.

8:54Ensimmäisenä onnettomuuspaikalla? Toimi näin!Ensimmäisenä onnettomuuspaikalla? Toimi näin!

Lisää aiheesta:

Teinipoika kuoli koulumatkalla järkyttävässä onnettomuudessa – autoilijalle ehdollistaSuola-auto kurvasi henkilöauton eteen Turun moottoritiellä – näin karua oli jälkiJakeluauto jyräsi vanhuksen alleen terveysaseman pihalla Oulussa – kuski todettiin syyttömäksi uhrin kuolemaanPerheenisän auto upposi jään läpi hyiseen järveen Mikkelissä – pieni risteyskolari johti sivullisen autoilijan karmeaan kuolemaan Mies huomasi tien poskeen jääneen auton liian myöhään ja väisti päin vastaantulijaa – yksi kuoli ja oma poika vammautuiPerheenisän filmi katkesi ruuhkaletkassa ja kun hän heräsi, poika makasi myttynä takapenkillä – perään suurta vauhtia ajanut rekkakuski selasi kännykkää ja aiheutti lapsen kuoleman Vantaalla
KuolonkolaritLiikennerikoksetKuolemantapauksetMäntsäläHovioikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kuolonkolarit
  • 19.8.03:21
    Oulu

    Kuolonkolari Oulussa

  • 4.8.16:28
    Siilinjärvi

    Poliisi tutkii auringon häikäisyn ja puhelimen käytön vaikutusta Siilinjärven junaturmaan

  • 3.8.12:12
    Kuolemantapaukset

    Parikymppinen kuoli mönkijäturmassa Sodankylässä

  • 22.7.14:52
    Pirkkala

    Sähköpotkulaudalla autoon törmännyt 15-vuotias tyttö kuoli – myös auton kuljettajaa epäillään nyt rikoksesta

  • 3.6.13:57
    Tammela

    Iäkäs pariskunta menehtyi kolarissa Tammelassa