Nurmijärven kunnanvaltuutettua selkään puukottaneelle pojalle tuomio

LK Itä-Uudenmaan käräjäoikeus
Oikeus katsoi, että pojan on täytynyt pitää miehen kuolemaa tekojensa varsin todennäköisenä seurauksena. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 17.07.2025 12:52

MTV UUTISET – STT

Oikeuden mukaan jäi selvittämättä, oliko pojan tarkoituksena tappaa uhri.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi torstaina 17-vuotiaan pojan Nurmijärven toukokuisesta puukotuksesta kolmen vuoden vankeuteen.

Poika sai tuomion nuorena henkilönä tehdystä tapon yrityksestä.

Oikeuden mukaan poika löi uhria kerran puukolla selkään ja yritti lyödä kahdesti muualle ylävartalon alueelle. Puukotus tapahtui päiväsaikaan julkisella paikalla puistossa Nurmijärvellä.

Poika myönsi lyöneensä uhria puukolla, mutta kiisti syyllistyneensä pahoinpitelyä vakavampaan tekoon.

Kertomukset erosivat toisistaan

Puukotuksen uhriksi joutunut mies kertoi olleensa puistossa syömässä lounasta ja lähteneensä kävelemään sieltä pois, kun poika pyysi häntä luokseen. Mies kertoi vastanneensa kohteliaasti, ettei ehdi, koska on matkalla kokoukseen.

Mies kertoi pojan kävelleen rauhallisesti häntä kohti, ja noin kahden metrin päässä mies oli huomannut pojalla puukon.

Tämän jälkeen mies kertoi tunteneensa osuman, huutaneensa kovaa ja lähteneensä juoksemaan. Samalla hän oli soittanut hätäkeskukseen ja kävellyt kohti kunnanvirastotaloa, jossa häntä tultiin auttamaan.

Poika taas kertoi, että mies oli kieltäytynyt tulemasta hänen luokseen ja siinä yhteydessä solvannut häntä rasistisesti. Poika kertoi suuttuneensa tästä ja halunneensa siksi pelotella uhria. Miehen mukaan pojan väite solvauksesta tuntui absurdilta ja että on hänen arvomaailmansa vastaista syrjiä.

Uhri on paikallinen kunnanvaltuutettu.

Jäi vain sattumalta yritykseksi

Oikeuden mukaan uhrin kertomus oli uskottava ja yhteneväinen todisteiden ja todistajan kertomuksen kanssa. Pojan kertomuksen oikeus katsoi olleen osin ristiriidassa asiassa esitetyn näytön kanssa.

Tuomion mukaan asiassa jäi selvittämättä, että pojan tarkoituksena olisi ollut tappaa mies. Oikeus kuitenkin katsoi, että pojan on täytynyt pitää miehen kuolemaa tekojensa varsin todennäköisenä seurauksena.

Teko jäi oikeuden mukaan yritykseksi vain siksi, että uhri pääsi pakenemaan tilanteesta eikä puukolla lyönti vaurioittanut suuria verisuonia tai elintärkeitä sisäelimiä.

– On ollut onnekas sattuma, että kolmesta puukoniskusta vain yksi on tehnyt varsin syvän ja vertavuotavan haavan uhrin selkään lähelle oikeata kylkeä eikä vamma ole ollut henkeä uhkaava, tuomiossa todetaan.

STT ei julkaise alaikäisen tuomitun nimeä.

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset