Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorten Leijonien yllätysveto uhkuu menohaluja

Lehtikuva
Julkaistu 31.12.2015 09:11

MTV SPORT

Antti Kalapudas onnistui loistavasti MM-turnausdebyytissään, kun Nuoret Leijonat kaatoi Slovakian 8-3 keskiviikkona. 

19-vuotias Kärpät-peluri, joka oli ensimmäiset kaksi ottelua ylimääräisenä hyökkääjänä, nautti keskiviikkona kotikisojen tunnelmasta ykköskentän laidalla.  

- Joo, onhan täällä hyvä fiilis, kotikisat ja kaikki. Kyllä täällä kelpaa olla, MTV Sportin asiantuntijan Juhani Tammisen häikäiseväksi kehuma Kalapudas tunnelmoi leijonat.fi-sivustolla.

Suomen vahva esitys Venäjä-mahalaskun jälkeen oli tervetullut piristys. Nuoret Leijonat jyräsi varsinkin viimeisen erän (5-1) vakuuttavasti.

- Tämä oli meidän paras pelimme toistaiseksi. Koko ajan mennään eteenpäin ja varaa on vielä parantaa, mutta olen kyllä tyytyväinen tähän peliin, iloinen Kalapudas summasi.

Keskiviikkona vastaan tulee Tshekki. Ottelussa on jaossa lohkon kakkospaikka, ja jopa lohkovoitto, jos Venäjä kompastuu yllättäen Slovakiaan.

- Kova joukkue on vastassa ja hyvä peli pitää pelata, jotta pisteitä saadaan. Mulla on yksi peli takana ja tuoreet jalat. Kyllä mulla liikkuu jalka huomennakin, Kalapudas vakuutti Slovakia-pelin jälkeen.

Lisää aiheesta:

MM-kisoissa debytoinut leijonahyökkääjä antoi ketjulleen hyvän arvosanan ja kiitti suomalaisfaneja: "Nousee omalla uralla korkealle"Leijonilta voi odottaa Moskovassa mitä tahansa – "Into on piukassa kuin ilmapalloilla"Leijonien ykköshyökkääjältä väkevät näytöt – Jaloselta kehutNuorilla Leijonilla oma Gretzky – "Ehkä se ampuu jo vähän yli"Puljujärvikin hämillään: Kyllähän tämä vähän huimaaPuljujärvi mahtitehoistaan: Aika jännältä tuntuu
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 2.11.19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • 27.10.13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."