Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue jatkaa omaa MM-kisaurakkaansa tänään sunnuntaina Kanadassa, kun se kohtaa Yhdysvallat. Ottelun alla Nuorten Leijonien kokoonpanoa on rukattu uuteen uskoon.
Suomi pääsi voittokantaan kiinni perjantaina, kun se kaatoi Saksan 3–1. Ennen tätä Suomi hävisi Kanadalle 0–4.
Nuorten Leijonien peli on hakenut vielä itseään. Nyt herättelyä haetaan ketjumuutosten kautta.
LUE MYÖS: Lauri Mikkola myöntää Nuorten Leijonien voitosta: "Rentous oli poissa"
Suomen valmennusjohto on nostanut Tapparan hyökkääjän Benjamin Rautiaisen ykkösvitjaan Topias Hynnisen (Jukurit) ja Konsta Heleniuksen (Rochester Americans) rinnalle.
HPK:n laituri Jesse Kiiskinen on nyt kakkosvitjassa Jesse Nurmen (London Knights) ja Heikki Ruohosen (Dubuque Fighting Saints) vierellä.
Pelicansin hyökkääjä Rasmus Kumpulainen palaa puolestaan kehiin. Kumpulainen ei ollut ollenkaan mukana perjantain Saksa-ottelussa.

