Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NRK: Etsintäryhmät eivät pääse tositoimiin vyöryvaaran vuoksi – "Vaikeaa kaikille osapuolille"

1:04Asiantuntija: Lumivyöryn sattuessa mitään ei ole  tehtävissä
Julkaistu 03.01.2019 16:24
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Norjalaismedian mukaan huono keli vaikeuttaa yhä mahdollisesti lumivyöryyn kadonneiden kolmen suomalaisen ja yhden ruotsalaisen etsintöjä.

Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo verkkosivuillaan, että useita tahoja, muun muassa Norjan Punainen risti, on valmiudessa lähtemään maastoon. Lumivyöryvaara on kuitenkin ollut koko päivän niin ilmeinen, että ryhmiä ei ole voitu lähettää  Blåbærfjellet-tunturiin Tromssassa.

Tromssan poliisipäällikkö Astrid Elisabeth Nilsen sanoo NRK:n haastattelussa, että tilanne on hieman ristiriitainen ja vaikea kaikille. Poliisipäällikön mukaan pilvipeite on matalalla, lunta sataa ja lumivyöryvaara tunturissa kasvaa.

– Siksi on vastuutonta lähettää nyt pelastajia liikkeelle. Tämä on vaikeaa kaikille osapuolille, poliisipäällikkö kertoo.

Tällainen on norjalaisvuori, jolla suomalaiset retkeilijät katosivat – "Vuorella liikkuminen on hyvin haasteellista lumiturvallisuuteen nähden"

Todennäköisyys pieni

Norjalaisasiantuntijoiden mukaan todennäköisyys eloonjääneiden löytymiselle on erittäin pieni. Jos ryhmä on lumen alla, happi on jo saattanut loppua tai hypotermia tehdä tehtävänsä.

Poliisi aikoo kuitenkin vielä sään salliessa yrittää paikantaa kadonneita helikopterista. Viranomaisten mukaan toivoa on vielä.

Ruotsalainen nainen ja kolme suomalaista miestä katosivat Blåbærfjellet-tunturilla eilen.

Lisää aiheesta:

Yhdeksän päivää lumen alla: Jatkuvasti paheneva lumivyöryvaara vaikeuttaa kadonneiden suomalaisten etsimistä – poliisi sulki tunturin alueen kaikelta liikenteeltäTämän tiedämme nyt suomalaisuhreja vaatineesta lumivyöryturmastaNorjassa suunnitellaan maaoperaatiota tunturissa – vuoristojoukkojen johtaja kertoo valmistautumisesta: "Kyse ei ole voimavaroista vaan olosuhteista"MTV Norjassa: Etsinnät keskeytettiin jälleen – "Vuorilla sää on liian huono"Helikopteri tutkii suomalaisten katoamispaikkaa Pohjois-Norjassa – maassa etsintöjä ei voi edelleenkään suorittaa Norjassa kadonneiden suomalaisten etsinnät keskeytetty: Hiihtojäljet johtivat lumivyöryaluelle – "Pelkäämme, että vyöry on vienyt heidät mukanaan"
LumivyörytNorjaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lumivyöryt
  • 26.3.07:04
    Alpit

    Laskettelija kuvasi hiihtohissistä lumivyöryä – sitten pimeni

  • 21.3.12:10
    Ruotsi

    Kaksi kuoli Pohjois-Ruotsin lumivyöryturmassa

  • 21.3.11:10
    Sää

    Nyt kuumenee! Meteorologi Jenna Salmiselta huima arvio viikonlopusta

  • 20.3.15:04
    Enontekiö

    Lumivyöry Käsivarressa – ei henkilövahinkoja

  • 3.3.15:46
    Luonnonmullistukset

    Valtava lumiseinä vyöryi kohti Kiinassa